Advertisement

İSO/Bahçıvan: PMI 11 aydır kesintisiz iyileşiyor

İSO/Bahçıvan: PMI 11 aydır kesintisiz iyileşiyor

İSO YKB Bahçıvan, "PMI verileri 11 aydır kesintisiz bir şekilde iyileşiyor" dedi

01 Şubat 2018 Perşembe, 11:17 Güncelleme: 01 Şubat 2018 Perşembe, 11:41

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) ocak ayında 55,7'ye yükseldi.

İSO Türkiye ve İstanbul İmalat PMI anketlerinin Ocak 2018 dönemi sonuçları açıklandı.

Eşik değer olan 50,0 üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, geçen yılın aralık ayında 54,9 olarak ölçülen İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI, ocak ayında 55,7’ye yükselerek, Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarında güçlü ve Mart 2011 tarihinden bu yana gözlenen en yüksek düzeyde iyileşme yaşandığını gösterdi.

Bu gelişmede talepteki güçlü seyir önemli rol oynadı. PMI verisinde 2018 yılının başında kaydedilen yükseliş, güçlü düzeyde gerçekleşen ve önceki aya göre hızlanan üretim büyümesinden kaynaklandı.

- Nihai ürün fiyatları enflasyonu son 12 ayın en yüksek düzeyinde

İmalat üretimi Şubat 2011’den beri gözlenen en yüksek artışı kaydetti. Hem iç piyasalardan hem de global piyasalardan gelen talep artışının etkisiyle firmalar ocakta yeni siparişler almaya devam etti.

Bunun yansıması olarak, yeni sipariş hacmi son 83 ayın en yüksek düzeyinde artış gösterdi. Önceki aya kıyasla hafif yavaşlamakla birlikte istihdam artış hızının ocakta yüksek düzeyde gerçekleşmesi de üretimdeki güçlü büyümeyi destekledi. İmalatçılar üretim kapasitelerini yükseltmek amacıyla satın alma faaliyetlerini ocakta artırmaya devam etti. Bu artış, güçlü düzeyde ve yaklaşık son 7 yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşti.

Firmaların maliyet yükleri Döviz piyasasındaki olumsuz gelişmelerin ve yükselen hammadde fiyatlarının etkisiyle ocakta da hızlı bir şekilde yükseldi. Firmalar, maliyet baskılarındaki bu artışa nihai ürün fiyatlarını yükselterek karşılık verdi. Ayrıca nihai ürün fiyatları enflasyonu son 12 ayın en yüksek düzeyine tırmandı.

- İstanbul İmalat PMI ocak ayında 55,1’e yükseldi

Geçen aralık ayında 53,0 olarak gerçekleşen İstanbul Sanayi Odası İstanbul İmalat PMI da ocak ayında 55,1’e yükselerek İstanbul imalat sektörünün faaliyet koşullarında belirgin bir iyileşme yaşandığını ve bu iyileşmenin son 4 yılı aşkın bir dönemin en güçlü düzeyinde gerçekleştiğini gösterdi. Güçlü müşteri talebinin etkisiyle üretim ve yeni siparişlerde gerçekleşen belirgin artış, PMI yükselişini destekledi. İmalat üretimindeki büyüme hızı son 49 ayın en yüksek düzeyine ulaşırken, yeni sipariş hacmi de son 4 yılın en hızlı büyümesini gerçekleştirdi.

Firmalar yeni siparişlerdeki büyümenin yansıması olarak 2018 yılının başında istihdamı artırdı. Üstelik bu artış aralık ayına kıyasla hızlandı ve 6 yıldan uzun bir dönemin en yüksek düzeyinde kaydedildi. Önceki aya kıyasla bir miktar hız kesmiş olsa da satın alma faaliyetlerinde de güçlü yükseliş gerçekleşti.

- "Son 7 yılın en güçlü genişlemesi"

Açıklamada görüşlerine yer verilen İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, her zaman söyledikleri gibi sürdürülebilir ve sağlıklı bir büyüme için ekonominin mutlaka sanayi ve üretim ağırlıklı bir temel üzerinde yükselmesi gerektiğini belirterek, "İstanbul Sanayi Odası olarak açıkladığımız PMI verileri 11 aydır kesintisiz bir şekilde iyileşiyor. Dahası sanayimizin ocak ayında da son 7 yılın en güçlü genişlemesini yaparak 2018 yılına coşkulu bir giriş yapması, Türkiye'de büyümenin sanayi ve üretim ağırlıklı bir vitese geçiş yaptığına işaret etmektedir. İSO İmalat Sanayi PMI Türkiye endeksinin bu yıl ocak ayında 55,7 ile 82 ayın zirvesine çıkması, İSO İmalat Sanayi PMI İstanbul’un da 55,1 ile 49 ayın en hızlı artışını gerçekleştirmesi, ekonomimizin sanayi ve üretim ağırlıklı bir merkeze doğru oturmakta olduğunun göstergesidir." ifadelerini kullandı.

Bu verilerin sanayinin 2018 yılına oldukça iyi bir başlangıç yaptığına yönelik verdiği güçlü mesajlar olarak da düşünülmesi gerektiğini aktaran Bahçıvan, şunları kaydetti:

"Açıklanan bu veriler, sanayicilerimizin büyüme yolunda ekonomimize en güçlü desteği verme noktasında ne kadar motive olduklarını ortaya koyması açısından da gurur vericidir. Endeksin, ocak ayında ekonomimiz açısından moral verici seviyelere çıkmasında, hiç kuşkusuz hükümetimizin geçen yılın başından bu yana imalat sanayi sektörümüz ve reel ekonomiye yönelik getirdiği KGF başta olmak üzere, güçlü destek ve teşviklerin de etkisinin olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum. Bunun yanı sıra bu verilerden sanayi ürünlerine yönelik iç ve dış talebin yeni yılda da çok kuvvetlendiğinin işaretlerini alıyoruz. Yine küresel iyileşme ve başta AB ülkeleri olmak üzere ihracat pazarlarımızdaki toparlanmayla birlikte artan dış talebin de sanayi üretimini desteklediğini söyleyebiliriz.

Bugün artık sanayi üretiminde ulaşılan seviyelerle kapasiteler aşılmaya başlanmıştır. Bu nedenle artık sanayi sektörümüzde gerek kapasite artırıcı ve gerekse yeni yatırımların gerçekleşmesini beklemekteyiz. Gelinen bu nokta sürdürülebilir büyümenin en vazgeçilmez aksiyonu olan makine ve teçhizat yatırımlarının artışını da beraberinde getirmektedir. Bunun da sanayide üretim ve istihdam artışını tarihi zirvelere taşıyacağı açıktır. Sanayi sektörümüzdeki bu motivasyon, istek ve azim rüzgarına verimlilik, katma değer ve teknolojik yeniliklerle yön vermek gerektiğini özellikle vurgulamak istiyorum."

IHS Markit Ekonomisti Gabriella Dickens ise "Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarındaki iyileşme 2018 yılının başında önceki aya göre hızlandı ve güçlü düzeyde gerçekleşti. Güçlü talebin etkisiyle yeni siparişler ve satın alma faaliyetlerindeki büyüme hız kazandı. Böylece üretim yaklaşık son 7 yılın en yüksek düzeyinde kaydedildi." ifadelerini kullandı.

AAÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 95.734 -0,87
USD/TRY 5,5796 0,22
EUR/TRY 6,1888 -0,05
EUR/USD 1,1093 -0,16
FAİZ 15,55 2,17
ALTIN/ONS 1.513,52 -0,64
BRENT 58,64 0,70
© haberturk.com
Yukarı