TVRadyo

Bimeks'ten alacaklılarına iki alternatifli plan

Bimeks

Bir süredir mali açıdan zor günler yaşayan ve birçok mağazasını kapatmak zorunda kalan Bimeks, kurtuluş için alacaklılarına iki alternatifli bir plan sundu

05 Şubat 2018 Pazartesi, 19:51 Güncelleme: 05 Şubat 2018 Pazartesi, 20:25

Buna göre ya borçlu firmalar alacakları ölçüsünde şirkete ortak olacak ya da alacaklarını bir şirkete devredip o şirket vasıtasıyla hissedar olacaklar.

Bimeks, içinde bulunduğu ticari ve finansal darboğazı aşmak ve normal ticari kapasitesine tekrar dönmek ve sorunlara bir çözüm oluşturmak maksadıyla, ticari alacaklıların, finansal kuruluşların ve tahvil yatırımcılarının davet edildiği bir toplantı düzenledi.

Şirketten KAP'a gönderilen açıklamaya göre, bu toplantıda faaliyetlerinin devam edebilmesine ve bu sayede finansal/ticari tarafların alacaklarını tahsil edebilmesine imkan sağlamak amacıyla iki alternatifli bir çözüm paketi sunuldu. 

Açıklamaya şöyle devam edildi:

"1. alternatifte; ticari alacaklılar, finansal kuruluşlar ve tahvil yatırımcıları, Şirketten alacaklarını, Şirketin gerçekleştirmeyi planladığı tahsisli sermaye artışına iştirak ederek, nominal bedel üzerinden sermaye payına çevireceklerdir.

Bir diğer ifade ile şirketin ticari ve finansal borçları özsermayeye dönüşecek ve alacaklı firmalar Şirket ortağı olacaklardır.

2. alternatifte; İlk alternatife teknik veya idari sebeplerle dahil olamayan alacaklılar, alacaklarını, kurulacak bir Özel Maksatlı Şirkete (ÖMŞ) devredeceklerdir. ÖMŞ, 1.alternatifte izah edilen tahsisli sermaye artışına katılacak ve Bimeks hissedarı olacaktır. Bilahare ÖMŞ, sahibi olduğu hisseleri, alacaklarını devreden alacaklılara, prorata olarak rehin verecektir."

Bu alternatifli çözüm planı ayrıca yazılı olarak ticari alacaklılarla, finansal kuruluşlarla ve tahvil yatırımcılarıyla paylaşıldığı belirtilerek, "kendilerinden hangi alternatifi tercih ettiklerini yazılı olarak bildirmeleri talep edilmiştir. Gelen cevaplardan sonra oluşacak duruma göre, Sermaye Piyasası Kuruluna müracaat ve diğer yasal prosedürler planlanacak ve bütün taraflarla birlikte şeffaf bir biçimde kamuoyu ile paylaşılacaktır." denildi.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 90.186 1,64
USD/TRY 6,0813 0,09
EUR/TRY 7,0383 0,10
EUR/USD 1,1571 0,00
FAİZ 24,53 -0,33
ALTIN/ONS 1.194,99 -0,08
BRENT 72,83 0,28
Yukarı