Advertisement

İsrail, İran'a ait olan ve Suriye'den kontrol edilen İnsansız Hava Aracı'nı (İHA) hedef alan F-16 tipi savaş uçağının Suriye ordusu tarafından düşürüldüğünü duyurdu.

DHA'nın aktardığına göre İsrail askeri sözcüsü Yarbay Jonathan Conricus, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a bağlı ordu güçlerinin, kontrol sistemi Suriye'de bulunan ve İran tarafından kontrol edilen bir İHA'yı hedef alan İsrail'e ait F-16 tipi savaş uçağını düşürdüklerini açıkladı.

Uçakta bulunan iki pilotun İsrail'in kuzeyinde bir bölgeye düştükleri ve kurtarıldıkları belirtildi.

Suriye devlet televizyonu, hava savunma sisteminin birden fazla jeti vurduğunu söylerken, İsrail ordusu bu iddiayı yalanlayarak sadece 1 savaş uçağının zarar gördüğünü söyledi.

İSRAİL'DEN YENİ HAVA SALDIRILARI İDDİASI

Suriye devlet televizyonu, Şam'ın kırsal bölgelerinde güçlü patlama sesleri duyulduğunu belirtirken, bunun yeni bir İsrail saldırısı olduğu belirtildi.

Düşürülen uçağın ardından İsrail'in Şam kırsalında yeni hava saldırıları gerçekleştirdiği ve hava savunma sistemlerinin devreye girdiği ifade edildi. İsrail ordusundan yapılan açıklamada hava savunma sistemi dahil 12 Suriye, 1 İran hedefinin vurulduğu belirtildi.

İsrail ordu sözcüsü, İran ve Suriye ile gerilimi tırmandırmak istemediklerini ancak bu iki ülkenin 'ateşle oynadığını' söyledi.

İsrail'in Rusya Büyükelçisi ise, Suriye'nin güneyinde oluşturulan çatışmasızlık bölgesinden İran'a bağlı grupların çekilmesi gerektiğini söyledi.

RUSYA VE  İRAN'DAN AÇIKLAMA

İsrail'in İran'a ait bir insansız hava aracını düşürdüğünü açıklamasının ardından bir açıklama da İran'dan geldi. İran yönetimi bu iddiaların 'gülünç' olduğunu söylerken, İran'ın Suriye'de sadece danışman rolünde bulunduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise Rusya'nın yaşanan saldırılardan dolayı ciddi bir şekilde kaygılı olduğu belirtildi. Taraflara itidal çağrısı yapan Moskova yönetimi, taraflara tansiyonu düşürmeleri uyarısında bulundu. 

Açıklamada, bölgedeki tüm ülkelerin Suriye'nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygılı olmaları gerektiği vurgulandı. Bakanlık açıklamasında, Suriye'deki Rus askerlerinin can güvenliğini tehlikeye atan hareketlerin kabul edilemez olduğu belirtildi.

haberturk.com