Advertisement

Başbakan Binali Yıldırım ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in yaptığı ortak açıklamanın satırbaşları şöyle:

Başbakan Merkel'in konuşmasından satırbaşları:

''NATO AÇISINDAN ABD İLE İLİŞKİLERLE İLGİLİ KAYGILARIMIZ VAR''

Deniz Yücel konusu çok büyük önem taşımaktadır. İddianame hazırlanmamış olmasına rağmen tutuklu bulunuyor. Hukuk devleti ilkelerini görüştük. Konunun aydınlarılması açısından hukuk devleti ilkelerine saygı duyulması gerektiğini ifade ettik.  3 milyon Türk kökenli insan Almaya'da yaşıyor. Köprü görevi görüyorlar. Bu açıdan çıkarlarımızı ilerletmek açısından güven dolu ilişkimizi yürütmek önem taşımaktadır. Türkiye kendi çıkarlarını gözetmelidir. NATO açısından ABD ile ilişkilerle ilgili kaygılarımız var.

Başbakan Yıldırım'ın konuşmasından satırbaşları:

Binali Yıldırım: Kendisini 2 Şubat 2017'da Ankara'da ağırlama imkanımız olmuştu. Almanya ve Türkiye'de çok şey değişti. İki ülke yöneticileri olarak birbirimize yeterince vakit ayıramadık. Bunlar geride kaldı, yeni bir dönemdeyiz. Hem Türkiye hem de Almanya arasındaki ikili ilişkilimizi değerlendirme fırsatı bulduk.

Diğerlerinin de durumu inceleniyor. Türkiye bölgede sadece terörle mücadele yaparken kendi vatandaşlarınımn can ve mal güvenliğini korumaya çalışmıyor. NATO'nun da sınırlarını koruyor.

Terör örgütlerinin , terör faaliyetlerinin Almanya'ya ve genel anlamda Avrupa'ya yayılmasının önüne geçiyoruz. Türkiye Almanya ilişkilerinde hassasiyetimiz belli. PKK terör örgütüdür, PYD-YPG terör örgütüdür. 

Bunların amacı huzuru bozmak, yeni sorun alanları oluşturmak. DEAŞ ile mücadeledeki kararlılığın bu terör örgütleriyle mücadelede de aynı şekilde sürüdürülmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Zeytin Dalı Harekatı'nı da konuşma fırsatı bulduk.

DENİZ YÜCEL DAVASI

Başbakan Yıldırım: "Deniz Yücel ve diğer zanlılar, tabi ki belirli suçlamalara maruz olarak tutuklu durumdalar. Bunlar, mahkemelerin kendi kapasitesinde, yetkisinde görülüyor ve bunlardan geçmişte birkaç tanesinin mahkemesi görüldü ve gereği yapıldı. Burada da ümit ediyorum ki hukuk devleti kuralları içerisinde gereken yapılacaktır. Bize düşen mahkemeye yardımcı olmak, mahkemenin işini kolaylaştırmak, onların önünü açmak."

Gerek Deniz Yücel davası gerekse diğer davalar hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde devam ediyor. Şunu herkesin takdir etmesini bekliyorum; Türkiye, büyük bir darbeye maruz kaldı. Binlerce bu darbeyle ilgili dava açılan insanlar var. Mahkemeler çok yoğun. Dolayısıyla buradaki iş yükünden kaynaklı gecikmeler olabilir. Ümit ederim kısa sürede duruşması yapılır ve bir sonuç elde edilir.

Merkel: Şiddet kesinlikle Almanya'da yasaktır. Bütün kurumlar için bu geçerlidir.

Başbakan Merkel Deniz Yücel davasına ilişkin, ''Bu konuya işaret ettim. İddianame hazırlanması konusunda büyük umut taşıyoruz bunu da ifade ettim.'' dedi.

Merkel: Bir alman vatandaşı söz konusu olduğu zaman, Deniz Yücel çifte vatandaş, elimizden gelen her şeyi yapma yükümlülüğüne sahibiz.

Binali Yıldırım bir gazeteciye, "Afrin'de neler olduğunu görmek istiyorsan gel orada gör"

Yıldırım kendisine fotoğraf gösteren gazeteciye tepki göstererek, "Propaganda yapma" dedi. 3 buçuk milyon insanı bağrımıza bastık. Bize yalan yanlış resim gösteren arkadaş bu gerçeği görsün.

Başbakan Binali Yıldırım, Belarus temaslarının ardından Almanya yolunda gazetecilerin sorularını yanıtlamıştı. Yıldırım, Almanya Başbakanı Angela Merkel'le görüşmesinden önce önemli açıklamalarda bulunmuştu.

Türkiye'nin gereğini yaptığını bilmenizi istiyorum. Her duruşma bir umuttur. Duruşma yapılırsa bir umut doğabilir. Herşey mahkeme tarafından açık şekilde ortaya konacaktır.

Almanya'da da terör örgütü PKK ve onun uzantıları başta olmak üzzere FETÖ'ye yönelik de hassasiyetimiz olduğunu ifade etmek istiyorum. Bunu bugün ele almadık ama heniz yapılması gereken konular var. Hukuk devleti mekanizmalarının tam çalışması gerekiyor. Şuan da bir hareketlenme yok.

VİZE MUAFİYETİ, GÜMRÜK BİRLİĞİNİN GENİŞLETİLMESİ

Başbakan Merkel: Bizim umudumuz var. Vize muafiyeti açısından belli şartlar koşulmuştur.

Başbakan Binali Yıldırım, Belarus ziyaretinin ardından Almanya'ya geçti. Yıldırım, Berlin'e hareketi sırasında, uçakta aralarında Gazete Habertürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir'in de bulunduğu gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yıldırım, Türkiye-Almanya ilişkileriyle ilgili olarak, "Türkiye ile Almanya'nın normal hayata dönme vakti geldi diye düşünüyoruz" ifadesini kullanmıştı.

Almanya'ya çalışma ziyaretinde bulunan Yıldırım, Başbakanlık binasında Alman mevkidaşı Merkel tarafından karşılandı. Binali Yıldırım ve Angela Merkel tokalaşarak basın mensuplarına poz verdi, daha sonra baş başa görüşmeye geçti. İki Başbakan, görüşmenin ardından düzenlenecek ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayacak. Yıldırım, Berlin'deki temaslarını tamamlamasının ardından küresel ve bölgesel güvenlik konularının ele alındığı dünyanın en önemli platformları arasında gösterilen Münih Güvenlik Konferansı'na katılmak üzere Münih'e geçecek.