Advertisement
Japonya'da hisse senetleri, ABD hisselerinin 2011'den bu yana en yüksek 5 günlük kazancına ulaşmasının ardından, yükseldi. Bu yükselişe en güçlü desteği verenler teknoloji hisseleri ve otomobil üreticileriydi.
 
 
Gösterge Topix Endeksi, yenin dolar karşısında güçlü konumunu sürdürmesine rağmen, kazançlarının ikinci güne taşımaya yöneldi. Yen, Temmuz 2016'dan beri haftalık bazda en yüksek kazancını gerçekleştirmeye hazırlanıyor. S&P 500 Endeks geçtiğimiz 5 günden bu yana yaklaşık %6 yükselirken, VIX volatilite göstergesi rekor seviyeye ulaştıktan sonra 5 günden beri geriliyor. Nikkei Stock Volatilite Göstergesi de Cuma günü itibariyle 4 gündür düşüyor.
 
Şubat başında ABD 10 yıl vadeli Hazine tahvil faizinin yüzde 2.9'a doğru yükselmesi ile tetiklenen küresel hisse senedi satış dalgasının ardından gelen ralliye karşın, hem ABD hem de Japonya'daki temel hisse senedi göstergeleri halen son dönemde görükleri zirvelerin oldukça altındaTopix Endeksi, tahmini kazançların 15 kat altından işlem görüyorken, S&P 500 Endeksi, 17.5 kat alttan işlem görüyor. 
 
Tokyo'da Daiwa Securities Co. kıdemli stratejisti Hideyuki Ishiguro "Piyasa, Japonya'da ve ABD'de volatilitenin düşmesiyle, normalleşmenin yolunu buluyor" dedi ve "Piyasanın yüksek tahvil faizlerine daha dirençli konuma gelmesiyle, fiyat-kazanç oranı ve değerleme seviyelerine bağlı olarak tepki alımları beklenebilir" şeklinde görüş bildirdi.