Advertisement
Asya hisse senetleri, ABD hisselerinin Hazine piyasası istikrarıyla 3 haftanın zirvesine tırmanmasından sonra, neredeyse bütün sektörlerdeki yükselişle beraber yukarı yönde hareket etti.  
 
MSCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde 0.6 yükselerek Hong Kong saatiyle 11.12'de 180.26 seviyesine çıktı ve 2 Şubat'tan beri en yüksek kapanışına yöneldi. Japonya'da Topix Endeksi, elektronik ve otomobil üreticilerinin geniş çaplı bir ralli gerçekleştirmesi ile yüzde 1 yükseldi. Hong Kong'da Hang Seng Endeksi, yüzde 0.2 tırmanırken, Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.4 yukarı yönde hareket etti. 
 
Asya, parasal sıkılışmaya ilişkin endişelerin azalması ve yatırımcıların tekrar bölge şirketlerinin karlarındaki sağlam büyümeye odaklanması ile birlikte, küresel ralliye katıldı ve Şubat ayındaki kayıplarının çoğunu geri aldı. . 
 
Hong Kong merkezli First Shanghai Securities Ltd.'nin stratejisti Linus Yip, "Birçok fon hisse senedi varlıklarını artırmak için Şubat ayındaki düşüşün avantajını kullanıyor, özellikle kar görünümleri iyileşen şirketlerde," dedi ve "10 yıllık Hazine tahvili faizlerindeki düşüş, ani faiz arttırımlarına dair korkunun hafiflemesine yardım ediyor" şeklinde görüş bildirdi.
 
Piyasa Özeti
 
*Nikkei 225 yüzde 1.4 yükseldi. 
*Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.4 ve Shanghai Composite Endeksi yüzde 1 düştü. 
*Taiex Endeksi yüzde 0.5 tırmandı. 
*Kospi 200  Endeksi, yüzde 0.4 yükseldi. 
*S&P/ASX 200 yüzde 0.5 ve Yeni Zellanda'da S&P/NZX 50 yüzde 0.4 yukarı yönde hareket etti. 
*Singapur'da Nifty 50 endeks vadeli kontratları  yüzde 0.4 yükseldi.