Advertisement

Konuya yakın kaynaklara göre Çin, yıllık bütçe açığı hedefini yüzde 3 seviyesinin altına indirmeyi planlıyor.

Ulaşılan bilginin halka açık olmaması nedeniyle isimlerinin açıklanmasını istemeyn kaynaklardan birine göre Çin, bütçe açığı hedefini yüzde 2.9 seviyesinde belirleyecek.

Geçtiğimiz iki yılda yüzde 3 olarak belirlenen ve 2012 yılından beri aşağı çekilmeyen bütçe açığı hedefi, 5 Mart'ta düzenlenecek yıllık Milli Halk Kongresi'nde onaylanacak.

Komünist Parti'nin üst düzey yetkilileri, Aralık ayında gerçekleştirilen Merkezi Ekonomik Çalışma Konferansı sonrasında -bir önceki yılın açıklamasını tekrar ederek- etkin bir maliye politikası sürdüreceklerini belirtmişlerdi.

Hükümet kredi büyümesini yavaşlatıp finansal sisteme ilişkin riskleri azaltmaya çalışırken, Çin Merkez Bankası da (PBOC) eş zamanlı olarak para politikasını kademeli olarak sıkılaştırıyor.

Singapur'da Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Tommy Xie, “Bu, Çin GSYİH'si artmayı sürdürdüğü ve 0.1 yüzde puanlık bir indirim harcamaları aşağı çekmeyeceği için tam bir sıkılaştırma değil.” dedi. Xie, söz konusu adımı politika duruşunda değişim olarak görmediğini, fakat borçluluğu azaltma kampanyasına bağlı olabileceğini ekledi.