Advertisement

Dolar yeni güne 3.8070 seviyelerinde, euro 4.6570'ten başladı.

Fed Başkanı Jerome Powell, piyasaların merakla beklediği Kongre'deki ilk sunumunu dün yaptı. Powell ekonominin güçlendiği, kademeli faiz artışlarının devam edeceği mesajını verdi.

Ekonominin aralık ayından bu yana güçlendiğini belirten Powell, "Amerikan ekonomisinin gelecek iki yıl boyunca iyi gidişatını sürdürmesini bekliyorum." değerlendirmesinde bulundu. Açıklamanın ardından dün dolar 3.79 seviyelerinden 3.8138'e kadar çıktı. Kur bugün ise 3.79-3.80 bandında dalgalanıyor.

Powell, ayrıca yaklaşık 4,5 trilyon dolarlık bilançoyu para politikası için uygun olan en düşük seviyeye çekme amacıyla gelecek birkaç yılda sürdüreceği küçültme adımlarının bilançonun 2,5-3 trilyon dolar civarına gerilemesini sağlayacağını kaydetti.

3 YERİNE 4 FAİZ ARTIŞI MI?

Konuşmayla birlikte dolar endeksi yaklaşık 3 haftanın zirvesine çıkarken ABD 10 yıllık tahvil faizleri de % 2.84 seviyelerinden yükselişe geçerek %2.92'nin üzerini gördü. Wall Street'te endeksler geriledi. Kimi uzmanlar Fed'den bu sene için 3 yerine 4 faiz artışı fiyatlamalarının güçlendiğini belirtiyor.

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gizem Öztok Altınsaç Bloomberg HT'ye konuşma metninin ılımlı olduğunu ancak soru cevap kısmında birkaç cümlenin piyasalarda etkili olduğunu belirtti.

Altınsaç "Powell 'Fed bu kararı alırken vergi indirimi ve bütçe anlaşması söz konusu değildi, bunun rakamsal olarak etkisini bilmiyoruz' dedi. Bunun dışında 'Mart ayında faiz artışına dair yargıda bulunamam fakat Aralık'tan beri ekonomi daha güçlenmiş durumda' dedi. Piyasa da bunu 4 faiz artışı geliyor şeklinde algıladı" şeklinde yorum yaptı.

Günün devamında ABD 4. Çeyrek büyüme verisi izlenecek