Advertisement

Asya hisseleri, ABD hisselerinin Çarşamba günü öğleden sonraki işlemlerde sert düşmesinin ardından Mart ayına zayıf başladı. Hazine tahvilleri ve dolar, bu haftanın başında piyasaları kızıştıran yorumlarda bulunan yeni Fed Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı ikinci konuşma beklenirken kazançlarına tutundu. 

Japonya ve Avustralya'da hisseler, malzeme ve endüstri hisselerinin en kötü performansı sergilemesiyle birlikte düştü. Hong Kong ve Çin hisseleri, Caixin imalat göstergesinin beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından iyi bir performans sergiledi. S&P 500 Endeksi, Şubat ayında iki yılın en kötü performansını sergiledi. ABD 10 yıllık Hazine tahvillerinin faizi, yüzde 2.9'un hemen aşağısında seyretti. 

Hisse senetlerindeki düşüş, Powell'ın ABD ekonomisine ilişkin iyimser değerlendirmesine bağlı olarak devam ediyor. Powell'ın yorumları, yatırımcıları Fed'in 2018 yılında beklenenden daha fazla faiz artışında bulunup bulunmayacağı konusunda merakta bıraktı. 

Bir yandan, sterlin, Avrupa Birliği'nin Brexit anlaşmasının taslağını yayınlamasının ardından Başbakan Theresa May'in meydan okumasıyla birlikte kayıplarını genişletirken İngiltere tahvilleri yükseldi. Bitcoin, 10,000 dolara doğru geriledi. 

Piyasalar

*MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo saatiyle 13:19'da yüzde 0.8 düştü. 

*Topix Endeksi, yüzde 1.5 kaybetti.

*Hong Kong'da Hang Seng Endeksi, yüzde 0.2 yükseldi.

*Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi, yüzde 0.8 geri çekildi.

*S&P 500 endeks vadelileri, yüzde 0.2 düştü.

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi, yüzde 0.1 yükseldi. 

*Yen, dolar karşısında yüzde 0.1 zayıfladı ve 106.76'dan işlem gördü.

*Euro, yüzde 0.05'ten daha az düştü ve 1.2193 dolara indi.

*ABD'de 10 yıllık Hazine tahvillerinin faizi, 1 baz puandan daha az artarak yüzde 2.86'ya çıktı. 

*Batı Teksas Petrolü (WTI), yüzde 0.1'lik bir yükselişle varil başına 61.71 dolara çıktı.

*Altın, yüzde 0.2 kaybetti ve ons başına 1,315.53 dolardan işlem gördü.