Advertisement

BlackRock'ın eski bir tahvil yöneticisi, 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizinin bu yılın sonuna dek yüzde 4'ü görebileceğini söyledi. Wall Street'te çoğu diğer yatırımcı ise tahvillerde daha sığ satışlar öngörüyor. 

Şu an Sydney'de Grant Samuel Funds'da yatırım danışmanlığı yapan Stephen Miller, "Kriz öncesi dünyaya geri dönüyoruz" dedi. 

BlackRock'ta 14 yıl görev yapmış olan Miller, tahvil yatırımcılarının, geniş çaplı küresel büyümenin gerçekleştiği ve gelişmiş ülkelerde geri dönen enflasyonun merkez bankalarının hedeflerine çok daha yaklaşacağı bir zamanda parasal sıkılaşma döngüsünün hızını azımsadıklarını dile getirdi. 

Miller, piyasaların ABD'deki ekonomik ortama uyum sağlamasıyla 10 yıllık Hazine tahvillerinin faizinin, 2018 yılı sona erene dek yüzde 3.5-4 aralığına yükseleceğini belirtti.

Fed Başkanı Jerome Powell ise bu haftanın başında, daha güçlü büyümenin politika yapıcılarını bu yılki sıkılaşma döngüsünü hızlandırmaya itebileceğini belirterek Hazine tahvillerine gelen satışları tetikledi.