Advertisement
Asya hisse senetleri, dolardaki güçlenmenin ham madde şirketlerini olumsuz etkilenmesiyle birlikte üçüncü günde de geriledi. Dolar, Fed Başkanı Jerome Powell'ın Perşembe günü Kongre'de bu hafta yapacağı ikinci kez konuşma öncesi değer kazandı.

 
MSCI Asya Pasifik Endeksi Hong Kong saatiyle 11.35'te yüzde 0.7 düştü ve iki haftanın en düşük seviyesine yöneldi. Japonya'da Topix Endeksi yüzde 1.3 gerileyerek, 9 Şubat'tan bu yana en büyük kaybına doğru hareket etti. Güney Kore ve Tayland piyasası tatil nedeniyle kapalıydı.   
 
 
AMP Capital Investors Ltd. dinamik piyasalar başkanı Nader Naeimi, "ABD'nin faiz arttırımını hızlandıracağı hakkındaki endişeler hisse senetleri üzerinde baskı oluşturdu ve bu durum, düşük fiyatlardan alım yapmak için iyi bir fırsat sağlıyor," dedi.
 
Naeimi, "Piyasa, Powell'ın önümüzdeki ay gerçekleşecek olan FOMC toplantısında elini göstermeye zorlama isteğinde gibi görünüyor. Hisselerdeki diğer bir düşüş gelişen piyasa hisse senetlerine girmek için çok iyi bir nokta olabilir" ifadesini kullandı. 
 
Asya'da ham madde alt-endeksi yüzde 1.5 düştü ve tüm sektörler arasında en fazla düşen grup oldu. Tokyo'da Sumitomo Metal Mining Co. yüzde 4.7 kadar geriledi ve 3 haftanın en büyük düşüşünü gerçekleştirdi. Avustralya'da  Orica Ltd. şirketin değer azalışını 232 milyon dolar olarak beklediğini açıklamasının ardından yüzde 3.9 düştü. 
 
Piyasa Özeti
 
Nikkei 225 yüzde 1.4 düştü. 
Hang Seng Endeksi yüzde 0.2, Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.3 ve Şanghay Birleşik Endeksi yüzde 0.6 yükseldi. 
Avustralya'da S&P/ASX 200 yüzde 0.8 düşerken, Yeni Zellanda'da S&P/NZX 50 yüzde 0.3 geriledi.