Advertisement

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's sürpriz bir kararla Türkiye'nin kredi notunu "Ba1"den "Ba2"ye düşürdü, not görünümünü "negatif"ten "durağan"a çevirdi.

2013 yılında notumuzu yatırım yapılabilir seviyeye yükselten kurum Eylül 2016'da darbe girişimi sonrası Türkiye'nin kredi notunu "Baa3"ten "Ba1"e çekti, not görünümünü "durağan" olarak belirledi. Türkiye böylece yatırım yapılabilir notunu kaybetti.

Mart 2017'de ise Moody's, Türkiye'nin kredi notu görünümünü "durağan"dan "negatif"e indirdi, Ba1 olan kredi notunda değişiklik yapmadı. Kurum bugün de notu Ba2'ye düşürdü.

Bloomberg HT Araştırma Masası'ndan Gizem Uzuner Moody's'in son not indirim kararını ve ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi.

Moody's'in son değerlendirmesinin daha öncekilerden çok farklı olmadığını belirterek "Makro ekonomik anlamda çok bilinmedik bir şey söylemiyorlar. Genel itibariyle bakıldığında makro ekonomik görünümde spesifik bir değişim olmadığını söyleyebiliriz" dedi.


 
BÜYÜME-ENFLASYON-BÜTÇE GÖRÜNÜMÜ

Uzuner "büyüme görünümümüz oldukça iyi. Enflasyon cephesinde kötüleşme var. Para politikasında sıkı duruş olsa bile maliye politikası tarafında teşviklerden kaynaklı olarak enflasyon yükseldi. TL'deki zayıflık da enflasyona sebep oldu.

İşsizlik kredi d  erecelendirme kuruluşlarının ilgi alanında değil ama istihdam teşvikleriyle son not indiriminden sonra hala çift haneli işsizlik olsa da düşüş eğilimi var.

Bütçe dinamikleri son notu kaybettikten sonra bir miktar kötüleşmiş. Cari dengede de aynı şekilde bir bozulma söz konusu." değerlendirmesini yaptı.