Advertisement

Dolar/TL geçen Cuma gecesi 4.0361 ile tarihi zirveye yükselmesinin ardından yeni haftaya 3.96'da başladı. Kur daha sonra 3.9958'i test etti. Sepet kur 4.4773 ile rekor kırdı.

Lira böylece bugün gelişen paralar arasında dolara karşı tek düşen para birimi oldu. Lira, EMEA para birimleri arasında da en kötü performansı gösterdi. 


Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge Bloomberg HT'ye geçen hafta global piyasalarda bozulan havanın TL'yi olumsuz etkilediğini belirtti.

Tözge "Petrol fiyatları yukarı gitmeye devam ediyor. Hem kurdaki yükseliş, hem enerji fiyatlarındaki yükseliş enflasyonist baskı yaratma ihtimalini arttırıyor, cari açıktaki sıkıntılar da göz önüne alındığında TL'nin zayıf kalmaya devam edebileceği bir haftaya başlıyoruz gibi görünüyor. 3.94-3.95 bandında hareket hafta boyu devam edebilir" değerlendirmesini yaptı.

Bugün doları etkileyebilecek bir veri akışı bulunmuyor. AB ile Türkiye arasında bugün Varna'da gerçekleşecek zirve piyasalar tarafından takip edilecek. Perşembe günü ABD'de PCE enflasyonu ve hafta boyunca Fed yetkililerinin konuşmaları da radarda olacak. Ticaret savaşları konusundaki gelişmeler de doların hareketinde etkili olabilir.