Advertisement

Asya hisseleri Pazartesi günü, yatırımcıların ABD'nin korumacı politikalarına ilişkin endişelerle hala risk almaya dair temkinli davranması sonucu geri çekildi ve geçen hafta 2018'deki tüm kazaçlarını silen kayıplarını sürdürdü. Yen dolar karşısında değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.4 düşerek, Hong Kong saatiyle 10:14'te 171.05 puana geriledi. Japonya'da Topix Endeksi yüzde 1 düştü ve Çin ve Hong Kong'daki hisse senetleri de değer kaybetti. Enerji sektörü dışındaki tüm hisseler gerilerken, gayri menkul hisseleri Asya bölgesinde en büyük düşüşü kaydetti. Güney Kore'de Kospi Endeksi, ABD Başkanı Donald Trump ile çelik vergisine dair yeni bir anlaşmaya varılmasıyla ve çift taraflı olarak ticaret anlaşmasının revize edilmesinin ardından yükseldi.

Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Fox News'e yaptığı açıklamada, en üst iki ekonomik güç olan Çin ve ABD'nin en az 50 milyar doları bulacak olan gümrük vergisinden kaçınmak için anlaşmaya varacağına dair "temkinli bir biçimde umutlu" olduğunu aktardı.

Piyasalar

*Topix Endeksi yüzde 1.1 ve Nikkei 225 yüzde 1 geriledi.

*Hang Seng Endeksi yüzde 0.4 ve Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.5 geriledi. Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.3 düştü.

*Avustralya'da S&P/ASX 200 yüzde 0.6 değer kaybetti, Yeni Zellanda S&P/NZX yüzde 1 geriledi.