Advertisement

Çin'in para politikasını takip etmeye çalışan uluslararası yatırımcılar için, hayat giderek daha karmaşık bir hal alıyor.

Üst düzey bankacılık regülatörü ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in müttefiki Guo Shuqing'in Çin Merkez Bankası'na (PBOC) Komünist Parti sekreteri olarak atandığı belirtildi.

Kaynaklara göre atama, Pazartesi günü PBOC'de -kamuya açık olmayan- bir iç toplantıda duyuruldu. New York Times, söz konusu toplantıyı Pazar günü bildirdi.

Guo'nun merkez bankasının başına yeni getirilen Yi Gang'ın hiyerarşik olarak üstüne atanması yönünde atılan adımın yönetim yapısı olarak küresel çapta pek az dengi bulunuyor.

Bunun anlamı; dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde politika açısından takip edilmesi gereken bir değil, en az üç yetkili bulunuyor: ekonomik ve mali politika portföyüne sahip Başbakan Yardımcısı Liu He, parti yetkilisi olarak Guo, ve PBOC'nin geniş araç yelpazesinde operasyonel yönetici olarak Yi.

Beijing'de Trivium China araştırma şirketinin eş kurucusu Andrew Polk, “Liu stratejist, Guo tatbik ettiren ve Yi uygulayıcı. Guo, CBRC'den geçtiğimiz bir buçuk yılda gelen -ve risk azaltma programı kapsamında önem taşıyan- yeni yasaların ve regülasyonların arkasındaki kilit isim.” dedi.