Advertisement

New York Times Gazetesi'nde Pazartesi günü yer alan habere göre, ABD ve Çin arasındaki "ileri teknoloji soğuk savaşı", iki ülke arasında son dönemde gerçekleşen "kısasa kısas" ticaret eylemleri ile kızışıyor.

Trump yönetimi, geçtiğimiz hafta, Pekin'i, ABD'li şirketlerden değerli teknolojik bilgi çalmakla suçladı ve Çin'den gelen ithal ürünlere 60 milyar dolarlık tarife koyma ve Çin yatırımlarını sınırlama vaadinde bulundu.  Çin ise buna yanıt olarak ABD ürünlerine vergi cezası konulacağını duyurdu.

İki dev ekonomi arasındaki bu ticaret savaşı, yüksek teknoloji alanında da gerçekleşiyor ve uzlaşma, pek olası görünmüyor. Yapay zeka, kuantum hesaplama ve yeni nesil kablosuz internet gibi alanlarda hakimiyet kurma rekabeti giderek kızışıyor ve her iki ülke, birbirinin teknoloji şampiyonu şirketlerinin belini bükmeye çabalıyor. 

Pekin, hükümet dairelerinin Microsoft Windows'un son sürümünü yüklemesini yasakladı. Hükümet yetkililerinin ekipman alırken yol gösterici olarak kullandıkları Cisco, Apple ve Intel ürünleri, devlet listelerinden kaldırıldı. Qualcomm, rekabet karşıtı eylemlerde bulunması sebebiyle 975 milyon dolar cezaya çarptırıldı. 

Trump ise geçtiğimiz günlerde ABD'li yarı iletken parça üreticisi Broadcom'un Qualcomm'u devralmasını engelledi. Trump yönetimi bu adımı, Broadcom'un genel merkezinin Singapur'da olması sebebiyle değil, böyle bir anlaşmanın Qualcomm'u zayıflatarak Huawei'nin 5G teknolojisi alanında önünü açması gerekçesiyle attı.