Advertisement

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, bugünkü 1,25'lik paritenin hazır giyim ihracatında kendilerine büyük avantaj sağladığını belirterek, paritenin bu şekilde devam etmesini arzuladıklarını bildirdi.

İHKİB, Moda Tasarımcıları Derneği (MTD) ve İstanbul Moda Akademisi tarafından (İMA) Ekonomi Bakanlığı'nın desteğiyle düzenlenen The Core İstanbul, Zorlu Center'da 7. kez kapılarını açtı.

Avrupa, Rusya ve Orta Doğu'dan 150 global alıcının katıldığı The Core İstanbul'un açılışında konuşan İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, dolar kurundaki artışın ihracata mutlaka pozitif etkileri olacağını belirtti.

Dün başlayan Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul (MBFWI) ile eş zamanlı düzenlenen The Core İstanbul'un global alıcılarla buluşma platformu haline geldiğini bildiren Tanrıverdi, şunları kaydetti:

"İHKİB'in Türk moda endüstrisine kazandırdığı MBFWI, sadece ülkemizin değil, bölgenin de en önemli uluslararası moda etkinliği oldu. MBFWI ve The Core İstanbul ile her yıl iki kez tasarımcılarımızı ve markalarımızı küresel moda endüstrisinin vitrinine taşıyoruz. Eş zamanlı aynı mekanda düzenlediğimiz The Core İstanbul'u da her geçen yıl daha ileriye taşımak için çalışıyoruz. Etkinliğin doların tarihi rekor kırdığı bir zamana denk gelmesi, fiyat tutturma bağlamında firmalarımıza ve tasarımcılarımıza önemli bir avantaj sağladığına inanıyorum.

Dolar kurundaki artış kadar avro-dolar paritesi de hazır giyim ihracatçılarımız için avantajlı bir noktaya geldi. Çünkü alımlarımızı dolarla yaparken, ihracatımızın yüzde 75'ini Avro Bölgesi'ne gerçekleştiriyoruz. Bu nedenle pariteyi çok iyi takip etmek zorundayız. Bugünkü 1,25’lik parite, hazır giyim ihracatımızda bize büyük avantaj sağlıyor. Paritenin bu şekilde devam etmesini arzuluyoruz. Elbette kurlardaki aşırı oynaklık da bizim için tercih edilebilecek bir durum değil. Çünkü Dövizdeki hızlı dalgalanma önümüzü görmemizi engelliyor."

"Sektörel ihracatta ilave 500 milyon dolarlık artış hedefliyoruz"

Hikmet Tanrıverdi, sektörü çok daha güçlü bir şekilde yarınlara taşıyabilmek için planlı hareket ettiklerini belirterek, "Önümüzdeki ekonomik manzara, Türkiye’nin tek hazır giyim fuarı konumundaki The Core İstanbul’un önemli ticari bağlantılara kapı açacağını gösteriyor. Marka ve tasarımcıların küresel alıcılarla buluşma noktası haline dönüşen The Core İstanbul sayesinde her yıl sektörel ihracatta ilave 500 milyon dolarlık artış hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

İHKİB Başkan Yardımcısı ve MBFWI-The Core İstanbul Danışma Kurulu Başkanı Volkan Atik de bu yıl Zorlu Center'da Mercedes Benz Fashion Week İstanbul (MBFWI) ile aynı alanda düzenlenen The Core İstanbul'da, 13 marka ve 27 tasarımcının koleksiyonlarının özel showroom mantığında sergilendiğini bildirdi.

The Core İstanbul'un Türkiye'nin tek moda fuarı olduğuna dikkati çeken Atik, "Yüksek katma değerli üretimin olmazsa olmazı hiç şüphesiz güçlü tasarım. The Core İstanbul'da bu sezon Mehtap Elaidi, Aslı Filinta, Özlem Kaya, Gül Ağış'ın da aralarında bulunduğu Türkiye'nin önde gelen tasarımcıları yer alıyor." ifadelerini kullandı.

Atik, organizasyonda tasarımcılara ağırlık vererek onların dünya ile çok daha hızlı entegre olmalarını sağlamaya çalıştıklarını, bir üst segmente çıkmalarının mutlaka tasarımcılarla olacağını kaydetti.

AA