Advertisement

Ekonomi ve siyaset gündemi - 29 Mart 2018

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov’u kabul edecek, Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısına başkanlık edecek.

(Ankara/12.00/16.00)

2- TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Avrupa Konseyi Denetim Komisyonu raportörleri Marianne Mikko ve Nigel Evans'ı kabul edecek.

(TBMM/11.00)

3- Başbakan Yıldırım'ın Bosna Hersek ziyareti

- Başbakan Binali Yıldırım, Esenboğa Havalimanı'ndan Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'ya hareket ediyor.

- Saraybosna'da Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic tarafından resmi törenle karşılanacak Yıldırım, Zvizdic ile Bosna Hersek Parlamentosunda yapacağı baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek.

- Yıldırım, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri ile Bosna Hersek Parlamentosu Temsilciler ve Halklar Meclisleri Başkanlık Divanı üyeleriyle görüşecek, Uluslararası Saraybosna Üniversitesinde düzenlenecek programda akademisyen ve öğrencilerle bir araya gelecek.

(Ankara/09.00/Saraybosna)

4- Türk Silahlı Kuvvetlerinin terör örgütleri YPG/PKK-DEAŞ'a yönelik Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin gelişmeler izleniyor.

(İdlib/Azez/Afrin)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Tuğla ve Kiremit Sanayicileri Derneğince düzenlenen "Tuğla ve Kiremit Zirvesi"ne katılacak.

- Sarıeroğlu ayrıca Kamu Personel Danışma Kurulu toplantısına başkanlık edecek.

(Ankara/11.30/16.00)

2- Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, UNESCO Türkiye Milli Komisyonunca düzenlenen "Mirasın Rengi ve Kokusu: Çiğdem ve Nevruz" sergi, konferans ve resepsiyonuna katılacak.

(Ankara/15.00)

3- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Belarus'un Ankara Büyükelçisi Andrei Savinykh’i makamında kabul edecek.

(Ankara/15.30)

4- TBMM'den

- Genel Kurulda, Katma Değer Vergisi Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun tasarısı üzerinde görüşmeler devam edecek.

- Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün teşkilat ve görevlerine ilişkin kanunda değişiklik öngören yasa tasarısı üzerinde görüşmeler başlayacak.

(TBMM/14.00/11.00)

EKONOMİ

1- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 9. Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı açılışına iştirak edecek.

(İstanbul /10.30)

2- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Tarım Sektör Toplantısı’na ve TZOB sertifika törenine katılacak.

(Sakarya/10.00/12.20)

3- TÜİK, Türkiye ekonomisine ilişkin 2017 büyüme verisi ile ocak ayı inşaat maliyet endeksini açıklayacak.

(Ankara/10.00)

4- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, haftalık para ve banka istatistiklerini açıklayacak.

(Ankara/14.30)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, iki ülke arasındaki demir yolu hattının açılışına katılacak.

(Bakü)

2- Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından oy sayım süreci takip edilecek.

(Kahire)

3- İngiltere ve Rusya arasında yaşanan casus krizinin ardından bazı ülkelerin Rus diplomatları sınır dışı etmesine ilişkin gelişmeler izleniyor.

(Londra/Moskova)

GÜNCEL

1- FETÖ davaları

- 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Havacılık Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 152'si asker, 3'ü sivil 155 sanık hakkında açılan davanın görülmesine Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince devam edilecek.

(Ankara/09.30)

- Darbe girişiminde Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 158 sanığın yargılandığı davaya Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edilecek.

(Ankara/09.30)

- Darbe girişimi sırasında Mamak 28. Piyade Tugay Komutanlığına bağlı tank taburu personelinin katıldığı eylemlere ilişkin 64 kişinin yargılanmasına Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edilecek.

(Ankara/09.30)

- 15 Temmuz sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve tutuklanan yüksek yargı üyelerinin yargılandığı davaya Yargıtay 9. Ceza Dairesinde devam edilecek.

(Ankara/09.30)

- Örgütün iş dünyası yapılanmasına ilişkin, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, kapatılan TUSKON'un başkanı Rızanur Meral ve genel sekreteri Mustafa Muhammet Günay ile Ömer Faruk Kavurmacı ve Faruk Güllü'nün de aralarında bulunduğu 86 sanığın yargılanmasına İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri'de devam edilecek.

(İstanbul/10.00)

- Darbe girişimi sırasında 34 kişinin şehit edildiği 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ndeki olaylara ilişkin 143 sanığın yargılaması Büyükçekmece Mimar Sinan Spor Salonunda sürecek.

(İstanbul/10.00)

- FETÖ'ye mensup oldukları iddiasıyla Başbakanlık Sektörel İzleme ve Değerlendirme Birimi çalışanlarına yönelik yürütülen soruşturma sonucunda haklarında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan haklarında dava açılan 13 sanığın Çağlayan'daki İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına devam edilecek.

(İstanbul/10.00)

- ByLock kullandığı belirlenen ve FETÖ sanığı eski emniyet müdürlerinin eşleri ve kardeşlerinin de aralarında bulunduğu 12 sanığın, ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan, 15'er yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına Çağlayan'da başlanacak.

(İstanbul/10.00)

- FETÖ'nün Konya'daki askeri yapılanmasına ilişkin davada 31 sanığın yargılanmasına devam edilecek.

(Konya/10.00)

AA