Advertisement

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Perşembe günü Twitter üzerinden paylaştığı bir iletide ABD'li e-ticaret şirketi Amazon'un az vergi ödediğine dair eleştiride bulunmasının ardından, şirket hissesi düşüşe geçti ve bugün yaklaşık yüzde 2.2 düşüş gösterdi. Trump'ın tweeti öncesinde hisse yüzde 1.6 yükseliyordu.

Amazon hissesi böylece haftalık bazda %6.9 oranında değer kaybetti ve Şubat 2016'dan beri en sert haftalık düşüşünü kaydetti.


 

Trump, Twitter iletisinde “Amazon ile ilgili endişemi seçimden çok önce dile getirmiştim. Diğerlerinin aksine hiç denecek kadar az vergi veriyorlar, kurye olarak posta sistemimizi kullanıyorlar (ABD çok büyük kayba uğruyor), ve birçok perakendecinin kepenk indirmesine neden oluyorlar.” demişti.

Amazon'un New York Borsasında işlem gören hisseleri, Çarşamba günü de ABD Başkanı Donald Trump'ın şirketin "peşine düştüğü" iddialarının ardından yüzde 4,4 değer kaybetmişti. Ancak Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, günlük basın brifinginde, Trump yönetiminin Amazon'a yönelik bir regülasyon planı içinde bulunmadığını belirtmişti.

 

 

Kapat