Advertisement

Küresel çapta hisse senetleri 2018'in ilk çeyreği boyunca gerileme kaydetti.

ABD hisseleri ilk çeyreğin son işlem gününü yüzde 1 üzerinde yükselişle noktalamasına rağmen, ilk üç aydaki toplam kayıplarını telafi etmek için yeterli olmadı. S&P 500 ve Dow Jones endeksleri, son 10 çeyrektir ilk kez düşüş kaydetti.

 

İlk çeyrek boyunca S&P 500 Endeksi diğer gelişmiş ülkelere kıyasla daha iyi bir performans gösterdi ancak çeyreği yüzde 1.22 düşüşle tamamladı. Dow Jones Sanayi Endeksi yaklaşık yüzde 2.50 geriledi. Facebook'un 50 milyon kullanıcıya ait verileri Cambridge Analytica adlı veri analiz şirketi ile paylaştığının ortaya çıkmasının ardından, Mart ayında sert düşüş gösteren Nasdaq Endeksi, 3 aylık süreyi yüzde 2.30 yükselişle kapattı.

Stoxx Europe 600 Endeksi ilk çeyrekte yüzde 4.70 geriledi. İngiltere'de FTSE Endeksi yüzde 8.3 düşüşle 2009'daki ekonomik krizden bu yana en kötü performansını gösterdi.

 

İngiltere hisselerinin değer kaybında küresel ticaret savaşı endişeleri kadar Brexit belirsizliğinin de etkili olduğu belirtiliyor. Almanya'da Dax Endeksi de yaklaşık yüzde 6.5 geriledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yaklaşık yüzde 0.90 düştü. Tokya'da Nikkei 225 Endeksi yüzde 5.25 gerilerken, Hong Kong'da Hang Seng Endeksi hafif yükselişle yüzde 0.58 artışla ilk çeyreği tamamladı.

2. çeyrek için beklentiler hangi yönde?

Analistler, bundan sonraki süreçte artan volatilitenin ve ticaret savaşı belirsizliğinin piyasayı kötü etkileyebileceğini düşünüyor.

Financial Times'da Cuma günü yer alan makalede Raymond James'de Avrupa strajisti Chris Bailey, yatırımcıların piyasada volatiliteye ve hisse senedi getilerinde düşüşe alışmaları gerektiğine dikkat çekti.

Aynı zamanda ABD, Avrupa ve Çin arasındaki gerilim korumacı politikaların artacağı endişelerini hala tetikliyor. Bu nedenle pek çok yatırımcı, küresel ticaret savaşından etkileneceğini düşündüğü şirketlerdeki hisselerini azaltma yoluna gidiyor. Öte yandan yatırımcılar hisse senetlerinde ve borç piyasasında artan volatilite için ayarlama yapıyor.

Editör: Burcu Cura