Advertisement

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) ülkelerin Döviz rezervlerine ilişkin tavsiye ettiği seviyeler gelişen piyasalar için bir gösterge kabul edilirse Türkiye, Güney Afrika, Arjantin ve Malezya EM arasında en kırılganları olarak görülebilir.

Bloomberg Barclays tahvil endeksinde bulunan 21 gelişen piyasa arasında Türkiye, Güney Afrika, Arjantin ve Malezya IMF'nin “yeterli” olarak değerlendirdiği seviyelerin altında döviz rezervlerine sahipler.

Aşağıdaki haritada ölçek kırmızıdan yeşile doğru kaydıkça ülkenin döviz yeterliliği "zayıf"tan "güçlü"ye gidiyor. Türkiye "kırmızı" ile döviz rezervi açısından en kırılgan ülkeler arasında bulunuyor.

Gelişen piyasaların sahip olduğu döviz rezervleri, ABD hazine tahvili faizlerindeki artışın daha riskli varlıklara yönelik talebi azaltmasının etkisiyle giderek artan bir baskıyla karşı karşıya bulunuyor.

Tabloda "Adequate Level" IMF'ye göre ilgili ülkenin (milyar) dolar cinsinden yeterli döviz rezervi seviyesini gösterirken "Reserves" mevcut döviz rezervini, "Reserves Cover" ise mevcut rezervin yeterli seviyenin ne kadarını karşıladığını işaret ediyor. "YTD FX", yerli paranın yıl başından bu yana dolar karşısındaki değer değişimini, "Current Account" cari fazlanın/açığın GSYİH'ye oranını gösteriyor. 

Bloomberg News