Advertisement

Liranın dolar karşısındaki zayıflığı sürerken, büyük kuruluşlardan TL'ye ve TCMB'nin attığı adımlara ilişkin görüşler geliyor. Uzmanlardan gelen yorumlar şöyle;

Nomura 

Londra'da Nomura International Plc stratejisti Henrik Gullberg, Türkiye politika yapıcılarının lira konusunda ne gibi tedbirler almayı planladığının netleşmesinin gereği göz önünde bulundurulduğunda, TCMB'nin lira konusunda şu an için "nötr" bir duruş sergilediğini belirtti. 

Gullberg, "Her şeyi göz önünde bulundurursak, Merkez'in adımı hayal kırıklığına uğratıcıydı" dedi ve bankadan gelen açıklamanın eldeki araçların tümünün kullanılabilecek olduğunu gösterdiğini belirterek açıklamaya ilişkin, "acil bir faiz artışına benzeyen herhangi bir şey gibi duyulmuyordu" şeklinde yorum yaptı. 

Nomura stratejisti, "Merkez'in alacağı tedbirler, GLP faizinde en az 200 bp'lik bir faiz artışı veya politika çerçevesinde sadeleştirmeye gidilmesi ile daha küçük bir faiz artışının birleştirilmesi gibi agresif olursa, lirada yeniden pozisyon önerebiliriz" ifadesini sözlerine ekledi. 

Rabobank

Rabobank'ın gelişen piyasa FX stratejisti Piotr Matys tarafından yazılan 10 Mayıs tarihli raporda, TCMB'nin hızlı bir şekilde davranmadığı ve faizleri en az 200 baz puan artırmaması durumunda TL'nin hassas kalmayı sürdüreceği yönündeki görüşün korunduğu belirtildi. 

Raporda, lira için şu an olumsuz olan ortamda, TCMB'nin faiz artırmak için 7 Haziran'daki toplantıyı bekleyemeyecek bir durumda kalabileceği ve düzenlenecek olağanüstü bir toplantıda faiz artışı duyurulabileceği kaydedildi.