Advertisement

Asya para birimleri ve tahvilleri, Çin'de yavaşlayan iç tüketim ve geçen ay artan yatırım verisi ile Pazartesi günü ABD Doları'ndaki ve ABD hazine tahvil faizlerindeki yükselişin ardından düştü.

ABD Başkanı Trump'ın Çinli telekomünikasyon üreticisi ZTE'ye yardım eli uzatması ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerine yönelik iyimserlik havasını destekledi. ABD'nin büyükeliçiliğini Kudüs'e taşımasına yönelik protestolarda 50'den fazla Filistinlinin öldürülmesiyle tırmanan gerginlik ve çatışma ortamı Orta Doğu'da gerilimi yükseltti ve petrol fiyatlarına yukarı yönlü bir baskı uyguladı.

Singapur'da Mizuho Bank'ta Döviz stratejisti Ken Cheung, "Yatırımcılar, Trump'ın yaptırımlarıdan vazgeçmesinin ardından ABD-Çin ticaret görüşmelerinde iyimserlik gösterse de Arjantin'de süregelen düşüş ve güçlü ABD Doları bazı Asya para birimlerini baskı altında tutuyor"dedi.ü

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Pazartesi günü yüzde 0.2 artmasının ardından yatay seyrederken 10 yıllık hazine tahvil faizi yüzde 3 seviyesine yakın seyretti .Japon Yeni üç ayın düşüğüne yakın seyrederken, Filipinler Pesosu ve Güney Kore Wonu gelişen ülkeler para birimlerindeki düşüşe öncülük yaptılar.

MSCI EM Asya Endeksi. önceki üç günde yüzde 2.1 yükselmesinin ardından düştü, bölgede en fazla Filipinler Borsası yükseldi. Fitch Ratings, Vietnam'ı kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin iki kademe altında BB seviyesine yükseltti.

ÇİN
Çin Merkez Bankası (PBOC), günlük yuan fiksingini yüzde 0.22 azaltırken piyasaya ters repo ile 100 milyar yuan (15.8 milyar dolar) değerinde fon sağladı. Çin'de perakende satışlar ve sabit varlık yatırımları Nisan'da beklentilerin altında kalırken sanayi üretimi tahminlerin üzerinde gerçekleşti.

HİNDİSTAN
ABD Doları/Hindistan Rupisi paritesinde 1 ay vedli uzlaşmalı kontratlar Pazartesi günü yüzde 0.5 yükselmesinin ardından yatay seyretti.

ENDONEZYA
Endonezya'da Bloomberg'in anketine göre Nisan'da ihracatın yüzde 12 artması bekleniyor, Salı günü Mart ayına ait verilerde yüzde 6.14 artış gerçekleşti.

TAYLAND
Bangkok'ta Standard Chartered'da ekonomist Tim Leelahaphan "Piyasanın, para politikasındaki sıkılaştırmaya yönelik beklentilerinin değişmesi muhtemel" dedi.