Advertisement

ABD'de tahvil getiri eğrisinin yataylaşmasıyla birlikte Fed yetkililerinden yorumlar yağıyor. Politika yapıcılarının konuya olan bakış açıları, birbirinden farklı.

Bazı yetkililer, daha fazla faiz artışlarının getiri eğrisini tersine çevireceği konusunda endişe duyarken diğer politika yapıcıları, eğrinin yataylaşma sürecini para politikası normalleşmesinin olağan bir parçası olarak görüyor. 

5 yıllık ve 30 yıllık tahvillerin faizleri arasındaki farkın geçtiğimiz hafta 10 yıldan daha fazla bir sürenin en düşük seviyelerine inmesiyle birlikte Fed yetkililerinden gelen yorumlar şöyle;

St. Louis Fed Başkanı James Bullard

Bullard, eğrideki yataylaşmadan Fed politikalarının sorumlu olduğunu ve Fed'in agresif faiz artışlarıyla eğriyi ters çevirmemeye özen göstermesi gerektiğini belirtti. Bullard, bu yıl oy kullanacak üyeler arasında yer almamakla birlikte daha fazla faiz artışına karşı çıkıyor. 

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan

4 Mayıs'ta konuşan Kaplan, faiz artışlarının getiri eğrisini tersine çevirmesi durumunun kendisini düşündüreceğini belirtti. Kaplan, bu yıl oy kullanmayacak üyeler içerisinde.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans

20 Nisan'da yaptığı açıklamada, Evans, ABD'de ikiz açığın genişlemesi ve ek fonlama ihtiyaçları göz önünde bulundurulduğunda, getiri eğrisinin birkaç ay öncesine göre daha az endişe yarattığını söyledi. Evans da bu yıl oy kullanmayacak isimler arasında. 

Guvernör Randal Quarles 

Quarles, 18 Nisan'daki konuşmasında, getiri eğrisinde gerçekleşen yataylaşmayı resesyona dair özel bir sinyal olarak görmediğini belirtti. 

San Francisco Fed Başkanı John Williams

Haziran ayında New York Fed'in başına geçecek olan Williams, gerçekten negatif bir eğrinin resesyona dair güçlü bir uyarı olacağını, ancak 'getiri eğrisinde şu ana kadar görülen yataylaşmanın Fed'in faiz artırma sürecinin normal bir parçası' olduğunu söyledi. San Francisco Fed Lideri, bu yıl oy kullanma hakkına sahip. 

Philadelphia Fed Başkanı Partick Harker 

Philadelphia Fed Başkanı, getiri eğrisinini orta vadede dikeyleşmesini bekliyor, ancak bunun beklediği yönde gerçekleşmemesi durumunda, Harker, faiz artışlarının yavaşlamasından yana olacak. Harker bu yıl oy kullanmayacak.

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren 

12 Ocak'ta yaptığı konuşmada, Rosengren, daha yatay bir eğrinin resesyonu işaret etmediğini ve bu konuda pek endişeli olmadığını belirtmişti.