Advertisement

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch ABD dolarının gelişen piyasaların kırılganlığını test edeceğini belirterek Ukrayna, Türkiye ve Arjantin'in dolardaki yükselişe karşı en hassas ülkeler olduğunu bildirdi.

Kurum bugün yayımladığı raporda gelişen ülke piyasalarının büyümesini 2017'de destekleyen zayıf dolar ve artan emtia fiyatları hikayesinin azalmaya başladığını bildirdi.

Bu durum ve Merkez Bankaları'nın daha az genişlemeci politikalarının gelişen ülke piyasalarının ekonomik ve finansal koşullarında güçlüklere neden olacağı ifade edildi. Fitch Kredi Piyasası Araştırma Direktörü Monica Insoll, "eğer finansal koşullar beklenenden daha hızlı sıkılaşırsa gelişen ülke borçları da baskı altında olacak"  ifadesini kullandı.

Türk Lirası'ndaki baskıya da dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Fed'in Aralık 2015'te başladığı faiz artışı döngüsünden sonra dolar şaşırtıcı biçimde zayıf kaldı. Ancak ABD tahvil faizleri nisan ayının sOnunda %3'e yükseldi. Aralarında Arjantin, Türkiye ve Brezilya'nın da olduğu ülkelerin para birimlerinde baskı arttı... Ukrayna, Türkiye ve Arjantin en kırılgan ülkeler, ancak BAE, Katar, Peru ve Kazakistan'ın da dış borç menkul kıymetlerine bağımlılıkları yüksek"