Advertisement

Financial Times'da yer alan haberde, ABD'nin Çin ile 337 milyar dolar olan ticaret açığını kapatmak için tarımsal ürün ve enerji birimlerini kapsayan, çok yıllık bir anlaşma imzalamak amacıyla Çin'e baskı uyguladığı iddia edildi.

Ancak anlaşma, Çin iş dünyasını Avrupa Birliği, Brezilya ve Arjantin gibi ABD'nin müttefiklerinden uzak tutması bakımından "acımasız" olarak nitelendirildi. 

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ziyareti süresince, Çin'in ABD'den satın aldığı mallara yenilerini ekletmek için Pekin yönetimini zorlayacak. Ross'un ham petrol ve rafineri ürünlerinin yerine kullanılabilir ABD ihracat ürünlerine odaklanması bekleniyor.

Görüşmelerde ayrıca, Çin kotasının yükseltilmesi ve düzenlemelerde değişiklik için araştırma yapılıyor.Konuya yakın kaynakların aktardığı bilgilere göre, bu tarz kısıtlamaların yükseltilmesi ABD'nin Çin ile gerçekleştirdiği tarımsal ürün ihracatını ikiye katlayabilir.  Geçen sene ABD Çin'e 19.6 milyar dolar değerinde tarımsal ürün yollamıştı.

Uzun vadeli anlaşmalar, ABD iş dünyasının önceliklerindeki yerini koruyor ve bu durum yönetimle olan gerilimin ana kaynağı olarak görülüyor. 

Kapat