Advertisement

Meksa Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Figen Özavcı Gümülcineli piyasalardaki son satış dalgasında bir çok gelişmenin etkili olduğunu söyledi. Özavcı "Kredi derecelendirme kuruluşlarının açıklamaları ve içeride yaşananların yanı sıra Merkez Bankası'nın faiz artışından sonra aşağı yönlü büyüme revizyonlarla satış baskısı vardı, o baskının devam ettiğini görüyoruz.

Euro/Dolar 'da bugün ciddi hareket olduğunu hatırlatan Özavcı "Bu ayki Avrupa Merkez Bankası toplantısında varlık alımıyla ilgili karar çıkabileceğine dair açıklama vardı..Parite yukarıdayken dolar hala 4.60'ın üzerinde.." diye konuştu.

"HAZİRAN SONUNA KADAR TEDİRGİNLİK SÜRER"

Yarınki Merkez Bankası toplantısına dair kafa karışıklığı da olduğunu kaydeden Özavcı şu değerlendirmeyi yaptı;

"Bazıları  faiz artışı beklemezken bazısı düşük faiz artışı bekliyor, yani kafalar karışık, ben Haziran bitene kadar yatırımcı tarafında netlik beklemiyorum.

Haftaya Fed toplantısı var, Fed toplantısında faiz artışı beklentisi yüksek. AMB toplantısı ve içeride seçim var yani haziran genel anlamda karışık. MB'nin hamleleri piyasalarda gerektiği reaksiyonu yaratmamış görünüyor. O yüzden piyasada bir tedirginlik var ve bu tedirginliğin Haziran sonuna kadar giderileceğini düşünmüyorum"

Borsa 95 BİNİ TEST ETTİ

Sparta&Co Kurucu Ortağı Taner Özarslan ise "Borsada üst üste gelişmeler oldu, Aselsan halkı arzıyla başlamıştı ciddi talep geldi, borsadan aslında ciddi bir para Aselsan'da depo gibi tutuluyor, ardından Yapı Kredi Bankası'nın bedelli sermaye artırımı piyasadan likiditeyi çeken gelişmeler olmuştu.

Bununla beraber yabancı yatırımcıların son 1 senenin hızlı prim yapmış kağıtlarındaki ciddi satışları ve banka satışları, bazı derecelendirme kuruluşlarının bankaların kredi notunun negatif indirmesi de etkiledi. Fiyatlar cazip ancak görünen o ki insanlar buna bakmıyor." diye konuştu.