Advertisement

(13:55'te güncellendi)

Avrupa hisse senetleri, hayalkırıklığı yaratan verilerin riskten kaçınma eğilimini güçlendirmesi sonucu, Asya hisselerindeki geri çekilme ve ABD endeks vadelilerindeki düşüş ile birlikte aşağı yönde hareket etti. Güney Afrika randındaki sert satışlar, yatırımcılara gelişen piyasalarda devam eden tehlikeleri hatırlattı.

Stoxx Europe 600 Endeksi, neredeyse tüm sektörlerin kırmızı bölgede kalması ile birlikte düştü ve Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları geriledi. Çin ve Hong Kong hisseleri de aşağı yönde hareket etti. Almanya tahvilleri, çekirdek Avrupa ülkelerinin tahvillerindeki yükselişlere öncülük ederken, Avrupa ortak para birimi dört gün üst üste değer kazanmasının ardından geriledi. ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi düştü ve dolar hafifçe yükseldi. Piyasalarda dikkatler, ABD ve yıllardır müttefiki olan ülkeler arasında bölünmeye yol açan dış ticaret anlaşmazlıklarının görüşüleceği ve hareketli geçmesi beklenen G7 zirvesine çevrildi.

Küresel piyasalar, bu hafta biraz rahatlama işaretleri göstermesinin ardından, eski endişelerin yeniden ön plana çıkması ile birlikte tekrar riskten kaçınma moduna girdi. Dış ticret konusundaki gerginlikler, ABD Başkanı Donald Trump'ın ek gümrük vergileri ve çevre konularında diğer liderler tarafından zorlanacağı Kanada'nın Quebec kentinde düzenlenecek G7 zirvesinde kendini izole bir durumda bulmaya hazırlanması ile birlikte tekrar ön plana çıkıyor. Fransa ve Almanya'da açıklanan ekonomik veriler Euro Bölgesi'nde zayıf bir tabloyu işaret edrken, gelişmekte olan ülkelerde artan sorunlar endişelerin artmasına neden oluyor.

Gelişen piyasalarda, Güney Afrika randı, bu hafta kötü çıkan verilerin yakın zamanda faiz artırımına gitmekten başka bir olasılığın kalmadığı konusunda traderları ikna etmesi ile birlikte sert düşerken, tahvil faizleri güçlü yükseldi. Brezilya'da merkez bankasının swap satışları Perşembe günü realin yükselmesine yetmedi ve ülkenin hisse senedi gösterge endeksi yüzde 3 düştü. Arjantin'in Uluslararası Para Fonu (IMF) ile 50 milyar dolarlık stand-by anlaşması sağlaması yatırımcı güveninin artmasına yardımcı oldu.

Diğer taraftan, sterlin, İngiltere Başkanı Theresa May için oldukça sıkıntılı geçen bir haftanın ardından fazla değişmedi ve petrol, OPEC üyelerinden üretimi kısıp kısmayacakları konusunda çelişkili sinyallerin gelmesinin ardından varil başına 66 doların altında işlem gördü.

Piyasalarda izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Oldukça hareketli geçmesi beklenen G7 zirvesi Kanada'nın Quebec kentinde Cuma günü başalayacak ve 9 Haziran'da sona erecek.

Hisse Senetleri

*Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saati ile 10:44'te yüzde 0.6 aşağıda seyrediyordu.

*S&P 500 endeks vadeli kontratları yüzde 0.5 düştü.

*İngiltere'de FTSE 100 Endeksi yüzde 0.8 geriledi.

*Almanya'da DAX Endeksi yüzde 1 düşerek bir haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi.

*MSCI Gelişen Piyasa Endeksi yüzde 1.5 ile üç haftayı aşkın sürenin en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.

*MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.9 ile bir haftayı aşkın sürenin en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 ile bir haftayı aşkın sürenin en büyük yükselişini gerçekleştirdi.

*Euro dolar karşısında yüzde 0.3 düşerek 1.1764 seviyesine indi ve bir haftanın ilk kaybını yaptı.

*Sterlin dolar karşısında yüzde 0.1 düşerek 1.3407 seviyesine geriledi.

*Japon yeni dolar karşısında yüzde 0.3 yükselerek 109.32 ile bir haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı.

*Güney Afrika randı yüzde 1.6 düşerek 13.1934 ile yaklaşık altı ayın en zayıf seviyesine indi.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi iki baz puan düşerek yüzde 2.90 ile bir haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesine geriledi.

*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi altı baz puan ile bir haftayı aşkın sürenin en büyük düşüşünü gerçekleştirerek yüzde 0.42 seviyesini gördü.

*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 4 baz puan düşerek yüzde 1.358 seviyesine indi.

*İtalya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puandan az düşerek yüzde 3.058 seviyesine geriledi.

Emtia

*Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 0.4 düşerek varil başına 65.70 dolara indi.

*Altın yüzde 0.1 değer kazanarak ons başına 1,299.10 dolar ile bir haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine ulaştı.

(13:55'te güncellendi)