Advertisement

Ahlatcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Yücel Tonguç Erbaş Bloomberg HT'deki İlk söz programında Zeynep Erataman'a konuk oldu.

Seçim sonrasında kurda düşüşün sürecebileceğini belirten Erbaş şu değerlendirmeyi yaptı; "Türk Lirası'nda şu anki durumda daha sert değer kazanımı görebilirdik, hala 4.40'ların altında kalamıyor. Seçim dönemine doğru biraz daha güçlü bir TL ile devam edebiliriz. Seçim sonrasında da kurun biraz daha aşağı geldiğini görebiliriz. Faiz artışı yatay/aşağı hareketi destekleyecektir."  

Lira dün merkezin hamlesiyle %1.59 yükselerek gelişen piyasalardan pozitif ayrışmıştı.

Dolar/TL 'de faiz artışı sonrası hareket"YIL SONU BEKLENTİMİZ 4.35"

MB'nin gerektiği zaman hızlı adımlar atabildiğini piyasaya net şekilde göstermesinin faiz artışından daha önemli olduğuna dikkat çeken Erbaş "Bu kadar hızlı faiz artırabiliyorken 4.92'lere doğru geldiğimiz ilk harekette belki biraz daha proaktif olabilseydik TL'de bu kadar kırılganlık görmeyebilirdik." ifadesini kullandı.  

Erbaş kurda yıl sonu beklentilerini 4.20'den 4.35'e yukarı revize ettiklerini söyledi.

KURDA DAHA FAZLA DÜŞÜŞ İÇİN...

Ata Portföy Genel Müdürü Mehmet Gerz Türkiye'de faizlerin makul seviyelerde olduğunu, bundan sonra TL'nin daha fazla değer kazanması için Merkez Bankası'nın seçim sonrasında bağımsız hareket edeceğine dair üst düzey teyitler gelmesi gerektiğini söyledi.   

Gerz "yeni sistemde Merkez Bankası'nın bağımsız hareket edeceğine dair üst düzey teyitler geldikçe kur rahatlayacaktır. Merkez Bankası'nın faizi %17.75, bu çok yüksek bir rakam. Bugün beklenen enflasyon %15.20, reel faiz 2.5. Olması gereken seviyeye yeni geldi, yani 2.5 Türkiye'nin vermesi normal olan bir reel faizdir. Bugün itibariyle Türkiye'de faizler makul seviyeye geldi. Lira'nın daha fazla değer kaybetmesine engel olacak bir yere geldi. Daha da fazla birşey yapılmak isteniyorsa MB bağımsızlığına dair daha güçlü garanti verilmesi işe yarayacaktır." diye konuştu.  

Şekerbank Ekonomisti Gülay Elif Girgin ise TL'nin değer kazancını sağlayacak en önemli noktanın yurt içi ve yurtdışında verilecek olan güven olduğunu belirtti.