Advertisement

Morgan Stanley'nin ABD Şef Ekonomisti Ellen Zentner Fed'in iyi bir noktada olduğunu bu nedenle sadece birkaç ufak düzeltme yapacağını belirtti. Uzman "Mart'tan beri gelen veriler görünümle paralel ve faiz arttırımlarının kademeli kalmaya devam edeceği belli." diye konuştu.

Fed'in enflasyon konusunda endişeli olmaması gerektiğini belirten ekonomist "çekirdek enflasyon Fed'in %2'lik hedefine yaklaşırken, enflasyonist baskılar geniş çaplı değil" yorumunu yaptı.

HSBC Securities Şef Ekonomisti Kevin Logan "Baskı altında değiller. Her 3 ayda bir kademeli faiz artışına gitmiş durumdalar ve bu da doğru bir yol gibi görünüyor. Finans piyasalarını rahatsız etmek istemiyorlar" şeklinde yorum yaptı.

EKONOMİK TAHMİNLER GÜNCELLENECEK 

Piyasalar Fed'in bu hafta 25 baz puanlık artışla faizi %1.75 - % 2 aralığına çıkarmasını bekliyor. Bu, yılın 2. faizi ve sıkılaşma döngüsüne başlandığından beri de 7. faiz artış hamlesi olacak.

Faiz kararı Çarşamba günü açıklanacak. Fed ekonomi tahminlerini güncelleyecek ve Başkan Jerome Powell basın toplantısı düzenleyecek.

NOKTASAL GRAFİKLER ÖNEMLİ 

Piyasalar ayrıca "dot plot" olarak bilinen faiz artış tahminlerine ilişkin noktasal grafikleri de izleyecek. Faiz artışı beklentileri yükselirse bu yıl toplam 3 yerine 4 faiz artışı beklentileri gündeme gelebilir.

Şu anda trader'lar bu yıl toplam 4 faiz artışına %38 ihtimal veriyor. İtalya'daki siyasi karmaşa ve tahvil piyasalarındaki satış dalgasından önce önce bu oran %50'ydi.

 

Marketwatch