Advertisement

İSO/Bahçıvan: Güvene dayalı finansal istikrar tahsis edilmeli

İSO/Bahçıvan: Güvene dayalı finansal istikrar tahsis edilmeli

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan seçim sonrası odaklanılması gerekenleri anlattı

26 Haziran 2018 Salı, 12:17 Güncelleme: 26 Haziran 2018 Salı, 12:22

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan Bloomberg HT'deki Fokus programında Hande Demirel'e konuk oldu.

Seçim sonuçlarını değerlendiren Bahçıvan "Türkiye kararını istikrardan yana kullandı ve  önündeki birçok belirsizliği ortadan süpürdü. Şimdi icraat dönemi. Seçim bitti şimdi geçime bakmak gerek" dedi.

Bahçıvan bazı dengelerde bozulma olduğunu, öncelikle güvene dayalı finansal istikrarın tahsis edilmesi gerektiğini belirterek "oynaklığın yüksek olduğu bir ortamda nitelikli büyümeye ayak uydurmak mümkün değil. Enflasyon kontrol altına alınmalı, Merkez Bankası'nın disiplini ortaya konmalı, TL'nin tekrar güvenilir para birimi olduğuna dair güçlü hissiyat ortaya konmalı. Bunun için de inşallah güçlü hükümet olmalı ve bürokrat kadroları reel sektörle uyum içerisinde çalışmalı" yorumunu yaptı.

"SANAYİDE YENİ HİKAYE ORTAYA KONMALI"

Türkiye'de sanayinin yeni yatırım dönemine ihtiyacı olduğunu kaydeden Bahçıvan "Türkiye'nin üretim modelli yeni hikaye ortaya koyması lazım." dedi.

Bahçıvan sözlerini şöyle sürdürdü; "Türkiye teknoloji noktasında değişimlere ayak uydurmalı, artık yeni yatırım dönemine ihtiyacı var. Şu an mevcut reel sektör- bankacılık ilişkisiyle Türkiye'nin yeni bir sanayi yatırım modeline yönelik finansman kaynağı oluşturması çok gerçekçi değil ve sürdürülebilir olmaz. Bu yüksek maliyetlerle şu anda bile faaliyet karlarının %50-60 arasında rakamı finansman ödeyen bir sanayi var. Yeni yatırım hamlesinin oluşturacağı yeni maliyet çok riskli olur." diye konuştu. Sanayide yeni hikaye için sanayicinin istekli ve heyecanlı olduğunu, pazarlar olduğunu belirten Bahçıvan "ama finansman ayağı da daha devrimsel bakış açısıyla desteklenmeli." ifadesini kullandı.  

 

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 101.849 0,28
USD/TRY 5,6592 0,69
EUR/TRY 6,3832 0,12
EUR/USD 1,1222 -0,49
FAİZ 17,68 -0,45
ALTIN/ONS 1.425,37 -1,43
BRENT 62,47 0,87
© haberturk.com
Yukarı