Advertisement

TEB Yatırım/BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte ve Turkey Macro View (TMV) Kurucusu Serkan Özcan BloombergHT Küresel Piyasalar programına konuk oldu.

TEB Yatırım/BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte, yabancı yatırımcıyı enflasyonun düşeceğine ve piyasanın dengelendiğine inandırılabilirse piyasalarda iyileşme görülebileceğini söyledi:

"Yabancı yatırımcıya gidip şunu anlatmamız lazım: Biz gerçekten yeniden dengelendik, ekonomide yüzde 7.4'ler geride kaldı, bizim enflasyonumuz düşecek. Bunlara inandırabilirsek piyasada da iyileşme görme ihtimalimiz var"

Bankacılık Endeksi seçimden sonraki hareketi

Negatif sayılabilecek bir günde piyasamıza alım geldi

"Bazı günler vardır, yanındaki insanla konuşamazsın sadece satış seyrederdin. Bizim bankacılık endeksimiz yüzde 9.4 satış yedi. Böyle bir günü yaşadıktan sonra ben 2 tane olumsuz haberle uyandım. Birincisi ABD'den gelen S-400 füze anlaşması haber akışı. İkincisi de ABD açıkça İran'dan petrol alan artık bizim dostumuz değildir diyor. Bu iki haberi birleştirince bizim bugün piyasamıza gelen alım ümit verici."

 Işık Ökte sözlerini şöyle sürdürdü:

"Pazartesi günü on milyonlarca lot yabancı satışı oldu. Ama bugün, negatif olabilecek bir günde bizim piyasamıza alım geldi. BUnlar bardağın dolu tarafını görmek isten insanlar için çok iyi. Üstelik tahvil piyasamızda da önemli bir iyileşme yoktu.

Turkey Macro View (TMV) Kurucusu Serkan Özcan ise yabancı yatırımcıyı tekrar kazanmak için mali disiplinin sürdürüleceği mesajının verilmesi gerektiğini vurgulayarak şunları kaydetti"

"Önümüzdeki dönemde mali tarafla ilgili 2002'den beri ne yaptıysak, aynısını yapmaya devam edeceğimizi inandırmamız lazım. Bizim inandırmak için de çok ciddi referanslarımız var. Dünyada yüzde 6.5 faiz dışı fazla vermiş ülke yok. Yatırımcıuyı korkutmamak adın mali disiplin hikayesinden hiç vazgeçmediğimizi ortaya koymamız lazım."