Advertisement

Dünya Bankası'nın ekonomik sorunlarla boğuşan Ürdün'e bir kısmı hibe bir kısmı kredi şeklinde 500 milyon dolarlık destek sağlayacağı bildirildi.

Dünya Bankası'ndan yapılan açıklamada, Ürdün'e 111 milyon dolar karşılıksız imtiyazlı finansman yardımı yapılacağı belirtildi. Banka Ürdün'e ayrıca 35 yılda geri ödenmek üzere 389 milyon dolarlık kredi verecek.

Açıklamada, yeni finansmanla kapsamlı kalkınmanın güçlendirilmesi, daha fazla istihdam yaratılması ve ülkedeki Ulusal Yardım Fonu'nun desteklenmesinin hedeflendiği aktarıldı.

Ürdün'de ekonomik sıkıntılar nedeniyle protestoların artması üzerine Hani el-Mulki hükümeti 4 Haziran'da istifa etmiş, Dünya Bankası'nın eski ekonomi uzmanlarından Ömer er-Rezzaz yeni hükümeti kurmakla görevlendirilmişti.

Başbakan Rezzaz ve yeni kabine üyeleri 14 Haziran'da yemin ederek göreve başlamıştı.

Mısır Yatırım Bakanı Sehar Nasr, Dünya Bankasının, Mısır'ın ülkedeki sağlık sektörünü geliştirme planına 530 milyon dolar destek sağlamayı onayladığını açıkladı.

Mısır resmi ajansı MENA'da yer alan habere göre, Dünya Bankası Yönetim Kurulunda Mısır'ı temsil eden Sehar, söz konusu meblağın Dünya Bankasının Mısır'a sağlık alanında yaptığı en büyük yardım olduğunu belirtti.

Hükümetin sağlık sektörünü geliştirmek amacıyla uygulayacağı proje "aile planlaması hizmetlerinin genişletilmesi, Hepatit C ile mücadele programına katkıda bulunma ve sağlık sigortası sistemini desteklemeyi" kapsıyor.

Projeyle ayrıca 600 temel sağlık tesisi ile 27 hastanede hizmetlerin iyileştirilmesi, Hepatit C kontrolünün de yaklaşık 35 milyon vatandaşa kadar genişletilmesi hedefleniyor.

Öte yandan Mısır Sağlık Bakanı Hale Zayid, her Mısırlının iyi bir sağlık hizmeti almasını hedeflediklerini ve projenin bunu gerçekleştirme imkanı sağlayacağını ifade etti.

Mısırlı bakanlar, Dünya Bankasının sunacağı yardımın kredi mi yoksa hibe mi olduğu konusunda ise bilgi vermedi.

AA