Advertisement

(13:40'ta güncellendi)

Küresel hisse senetleri tüm dünyada, küresel ticaret için oldukça kötü bir haftanın başlangıcında, Avrupa hisseleri ve ABD endeks vadeli kontratlarının Asya'daki güçlü düşüşü takip etmeleri ile birlikte değer kaybetti. Siyasi riskler euro ve sterlini aşağı çekerken, ABD Hazine tahvilleri ve dolardaki güçlü seyir küresel piyasaları sarstı.

Euro Stoxx 600 Endeksi'nde yer alan şirketlerin 500'den fazlası geri çekilirken, Standard & Poor's 500 (S&P 500), Nasdaq ve Dow Jones endekslerinin vadeli kontratları, tümü birden, aşağı yönde hareket etti. Japonya, Çin ve Güney Kore hisselerinin gösterge endeksleri sert düştü. Sterlin, Brexit için diğer bir kritik haftanın başlarında düştü ve euro, Almanya'da koalisyon hükümetindeki gerilimin artması ile baskı altında kaldı. Madencilik şirketleri, metal fiyatlarındaki düşüşlerin etkisi ile Avrupa'da en fazla kaybeden sektör olurken, Batı Teksas petrolü (ATI), ABD Başkanı Donald Trump'ın üretim artışı çağrısının ardından varil başına 74 dolar civarında hareket etti.

Ticaret savaşına ilişkin gerginlikler, Avrupa'daki siyasi riskler ve tüm dünyada para politikalarındaki farklılaşma, yılın ilk yarısının tamamlanmasının ardından, yatırımcıların değerlendirmekte oldukları temel konuların bazıları olarak kalmaya devam ediyor. Çin'de, beklenenden daha zayıf çıkan Haziran ayı imalat sanayi verisi, ülke ekonomisinin zayıflamakta olduğu yolundaki endişeleri artırıken, Japonya'da büyük imalatçıların güvenini gösteren endeks ikinci çeyrekte azaldı.

Kopenhag'da Saxo Bank A/S, emtia strateji müdürü Ole Hansen, "İkinci yarıya mutlu bir başlangıç olmadı," dedi ve "Ticaret savaşı endişeleri, ABD yaptırımları, Trump'ın rantları ve Avrupa'daki siyasi sorunlar ve bunlarla birlikte yavaşlayan gelişen piyasa büyümesi, hep birlikte sahnede yerlerini alıyor" şeklinde görüş bildirdi.

Gelişen piyasa hisse senetleri de gerileyerek Cuma günkü kazançlarını geri verirken, gelişen ülke paraları da değer kaybetti. Meksika pesosu, devlet başkanlığı seçimlerinin ardından kazançlarını tersine çevirdi. Yuan zayıfladı ve Çin'in Ağustos 2015'teki devalüasyonundan bu yana en keskin düşüşüne tekrar başladı.

Piyasalarda bu hafta izlenecek önemli olaylar şöyle;

*ABD'de Pazartesi günü açıklanacak olan Haziran ayı imalat sanayi göstergesinin güçlü bir hızda genişlemenin sürdüğünü işaret etmesi bekleniyor.

*Avustralya Merkez Bankası Salı günü politika kararını açıklayacak.

*ABD'de 4 Temmuz Çarşamba günü Bağımsızlık Günü kutlanacak. Hisse senedi ve tahvil piyasaları kapalı olacak. kamu kuruluşları çalışmayacak.

*Fed, FOMC politika yapıcılarının gösterge faizi bu yıl ikinci kez çeyrek puan artırmaya karar verdiği ve 2018 yılı için medyan tahminini dört faiz artışına çıkardığı 12-13 Haziran toplantısının tutanaklarını açıklayacak.

*ABD'de Cuma günü tarım dışı istihdam verileri açıklanacak.

*Cuma günü ayrıca, ABD'de 34 milyar dolarlık Çin mallarına ek gümrük vegisi uygulanmasına başlanacak. Çin, buna karşılık, aralarında tarım ve otomobil ihracatı dahil aynı tutardaki ABD malına ek tarife uygulayacağını kaydetti.

Hisse Senetleri

*Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saati ile 10:36'da yüzde 0.9 aşağıdaydı ve yaklaşık 12 haftanın en düşük seviyesini gördü.

*S&P 500 endeks vadeli kontratları yüzde 0.6 gerileyerek yaklaşık beş haftanın en düşük seviyesine indi.

*MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi yüzde 0.5 geriledi.

*MSCI Gelişen Piyasa Endeksi yüzde 0.8 düştü.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.3 yükseldi.

*Euro dolar karşısında yüzde 0.3 gerileyerek 1.1645 seviyesine indi.

*Sterlin dolar karşısında yüzde 0.4 kayıpla 1.3157 seviyesine düştü.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi üç baz puan düşerek yüzde 2.83'e indi.

*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puandan az artarak yüzde 0.31'e çıktı.

*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan düşerek yüzde 1.278'e geriledi.

Emtia

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.4 düştü.

*Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 0.5 düşerek varil başına 73.79 dolara indi ve son bir haftada ilk kez düştü.

*Londra Metal Borsası bakır yüzde 0.5 değer kaybıyla ton başına 6,591.00 dolara inerek yaklaşık yedi ayın en düşük seviyesine indi.

*Altın yüzde 0.3 düşerek ons başına 1,248.88 dolara geriledi.

(13:40'ta güncellendi)