Advertisement

Dün 4.76 ile bir haftanın en düşük seviyesine gerileyen, akşam saatlerinde Türkiye'de tutuklu bulunan ABD'li rahibin davasında tutukluluğunun devamına karar verilmesiyle yeniden 4.84'ü aşan kur yeni günde dalgalanıyor. Kur bugün 4.80'den 4.84'e yükseldi, euro da yükselerek 5.60'dan 5.62 seviyesine çıktı. 

Bugün 20 Temmuz 2016'da ilan edilen Olağanüstü Hal uygulaması bugün kaldırıldı. NoorCM Menkul Değerler Yurt içi Satış Müdürü Mert Yılmaz, Bloomberg HT'ye OHAL'in yatırımların önünde engel oluşturduğunu ve kalkmasının orta - uzun vadede olumlu etki yaratacağını söyledi.  

Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge dün Bloomberg HT'ye kurun hareketi için MB'nin atacağı adımın ve önümüzdeki enflasyon verisinin kritik önemde olduğunu belirterek "Merkez Bankası faiz artırsa bile enflasyonda yükseliş o kadar sert oluyor ki MB'nin sunduğu faizin reel bakımdan yeterliliği ana gündem maddesi.

Eğer MB'nin adımı enflasyonda daha yumuşak geçişi mümkün kılarsa TL'de stabilizasyon görebiliriz." ifadelerini kullandı.

Günün devamında ABD'de işsizlik maaşı başvuruları ve içeride Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) temmuz ayı beklenti anketi izlenecek.