Advertisement

Dolar/TL Cuma günü 4.82'lerden güne başlayıp haftayı 4.78'lerde tamamlamıştı. Doların düşüşünde ABD Başkanı Donald Trump'ın söylemleri etkili oldu. Trump Fed'i eleştirerek  Fed'in faizleri arttırmasından "memnun olmadığını" söyledi. Trump, "Ekonomi için biz bunca iş yapıyorken, sonrasında faizlerin yükseltildiğini görmekten hoşlanmıyorum" dedi.

Açıklama sonrası dolar uluslararası piyasada değer kaybederken içeride de 4.77'ye kadar geriledi.

Kur yeni haftaya da düşüşle başladı.

Dolar akşam saatlerinde düşüşünü hızlandırdı ve %1'in üzerinde düşüşle 4.73'e çekilirken, euro % 1 düşüşle 5.55'e geriledi.


GÖZLER TCMB'DE

Bu hafta TCMB'nin kararı kurun hareketi açısından belirleyici olacak. Bloomberg HT Araştırma Bölümü'nün anketine göre Salı günkü toplantıda faizlerde 100 baz puan artış bekleniyor. Buna göre politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının % 17.75'ten %18.75'e yükselmesi bekleniyor.

Piyasanın da genel beklentisi enflasyonda devam eden yükseliş ve beklentilerdeki bozulma nedeniyle faiz oranlarında artış olması yönünde..

Yabancı kurumlar da MB'den faiz artışı bekliyor. JP Morgan, Cuma günkü raporunda  125 baz puan faiz artırımı beklediğini açıkladı. 

DOLARI NASIL ETKİLER?

Garanti Yatırım Başekonomisti Nihan Ziya Erdem Merkez Bankası'ndan 100 baz puan faiz artışı beklediğini söyledi.

Faiz artışının fiyatlarda olduğunu, bu nedenle politika faizinde 100 baz puanlık artışın ekstra bir etkisi olmayacağını belirten Erdem eğer faiz artışı olmazsa veya beklentilerden daha düşük artış olursa TL'nin bir parça değer kaybedebileceğini belirtti.