Advertisement

Aberdeen Kıdemli Yatırım Müdürü James Athey Bloomberg HT'deki Piyasa Hattı programına konuk oldu.

Fed'den bu akşam piyasanın çok beklentisi olmadığını kaydeden Athey "Fed politika değişikliklerini basın toplantısı yaptığı aylarda yapıyor. Yani Eylül ve Aralık asıl canlı toplantılar olacak. Ekonomik olarak faiz artışını gerektirecek bir değişiklik yok. Fed kademeli olarak teşvikleri azaltacak, bu da ABD ekonomisinin sağlıklı durumda olduğunun işareti." diye konuştu.

Athey Fed kararının finans piyasalarında çok etkisi olmayacağını dile getirdi.

Euro/Dolar TAHMİNİ

Doların euro karşısında yükseleceğini öngören Athey şu değerlendirmeyi yaptı; "ABD ekonomisi yakın geçmişe kıyasla ve diğer G10 ülkelerine kıyasla oldukça sağlıklı ..Harcamalar, yatırımlar iyi desteklenmiş durumda.

Ben ABD ekonomik verilerinin daha da yükselmesini bekliyorum, 2. çeyrekte %4.1'lik büyüme çok yüksek bir rakamdı. Başkan Trump'ın mali politika desteğiyle ve artan güvenle pozitif işaretler artıyor. ABD ekonomisi ve dolar için boğa piyasası tarafındayım" dedi.

Athey euro/dolar'ın yıl sonuna doğru 1.10'a düşebileceğini söyledi. Athey ayrıca İngiltere Merkez Bankası'nın yarınki toplantısında faiz artışı yapacağını öngördü!