Advertisement

Yurt içi piyasalar yeni haftaya da satıcılı seyirle başladı. Dolar 5.19, euro 5.99 ile rekor tazelerken Borsada bugün satışlar %1'i aştı. 10 yıllıkların faizi de rekor kırdı.

Rahip Brunson gerilimi sonrası ABD ile gerilen ilişkiler, İran yaptırımları ve enflasyon beklentilerindeki bozulmanın Türk varlıkları üzerinde baskı oluşturduğu belirtiliyor.

RESMİN TERSE DÖNMESİ İÇİN ÖNCELİK...

Turkey Macro View Consulting Yönetici Direktörü Ali Kırali Türk varlıklarındaki bu resmin geriye dönebilmesi için 'enflasyonda tünelin ucundaki ışığın' görülmesi gerektiğini söyledi.

Kırali, "yatırımcılar, ekonomi politikasının enflasyonu aşağı getirecek şekilde organize edildiğine ikna olmalı." yorumunu yaptı.

"CİDDİ BİR KISIR DÖNGÜDEYİZ"

Merkez Bankası'nın reel faiz anlamında oyunun gerisinde kaldığını vurgulayan Kırali "Gelişen piyasaların reel faizi son 10 yılda yaklaşık %3'ler civarında, Türkiye'de genelde bu seviyenin altında. Yani ortalamanın altında bir reel faiz verdiğimiz için son 5 -6 yıldır ciddi bir kısır döngüdeyiz.

Düşük reel faiz kurda değer kaybı getiriyor, bu da enflasyonu yükseltiyor, yüksek enflasyon reel faizi daha da düşürüyor." açıklamasını yaptı.  

Kırali "Bunu kırabilmek için önden yüklemeli faiz artırımıyla reel faizi yukarı çekmeliyiz ve sabırlı olmalıyız, en az 1 - 2 çeyrek bunu korursak enflasyonu aşağı getirebiliriz, akımlar da tersine çevrilebilir.

Ama son 4 - 5 senedir yabancı yatırımcı bunu göremediği için artık söylem değil, aksiyon bekliyor. O aksiyon gelene kadar da çok iştahlı olmayacaklar" değerlendirmesini yaptı.MERKEZ'DEN BİR HAMLE GELİR Mİ?

Spinn Danışmanlık Kurucu Ortağı Özlem Derici Şengül "agresif fiyatlamayla karşı karşıyayız ama Merkez Bankası'ndan acil toplantı beklemiyoruz." dedi.

Şengül kurdaki volatilite ve enflasyonda daha fazla yükseliş beklentisi nedeniyle Merkez Bankası'nın bir sonraki toplantıda bir hamlede bulunabileceğini öngördü.