Advertisement

Türkiye'de oluklu mukavva sektörü oyuncularından Olmuksan, 2019 yılında 20 milyon dolar üzerinde yatırımı hayata geçirmeyi planlıyor.

Halka açıklık oranı yüzde 7 olan şirket, yeni dönem hedeflerini düzenlediği basın toplantısıyla paylaştı. Basın toplantısı öncesi BloombergHT'nin sorularını yanıtlayan Olmuksan IP Genel Müdürü Ergun Hepvar, 1 milyar TL ciroya ulaştıklarını belirtti.

Bu yıl Türkiye'deki 50.yılını kutladıklarını kaydeden Hepvar, 6 fabrika ve 1200'e varan çalışan sayısıyla faaliyet gösterdiklerini dile getirdi.

Fabrika olarak kapasitenin yüzde 90'ını kullanarak kapasite limitlerine dayandıklarını kaydeden Hepvar,  2018 yılının ilk 6 ayında hasılatta yüzde 35 oranında artış elde ettiklerini belirtti.

Marmara Bölgesi'nde yüksek baskı kalitesi ve hızlı hizmet olanaklarına yönelik yeni yatırımlar yapacaklarını dikkat çeken Olmuksan IP Genel Müdürü, 20 milyon dolar üzerinde yatırımı 2019'un ilk aylarında hayata geçirmeyi
planladıklarına dikkat çekti.

"TÜM SEKTÖR AVRUPA'YA YÖNELİYOR, KAYNAK BULMAK ZOR"

Sektörün artan maliyetleri konusunda da değerledirmelerde bulunan Hepvar, "Kağıt, maliyetimizin önemli bir faktörü, yüzde 80 civarında maliyete etki yapan bir girdi. Yılbaşından beri kağıt fiyatlarında yerli piyasada yaklaşık yüzde 70 artış oldu. İthal olanlarda da Döviz bazlı fiyatın artmasından dolayı ciddi bir artış yaşandı fiyat artışı yüzde 100'e yaklaştı" diye konuştu.

Sektörde yüzde 25-30 oranında ithalat yapıldığını kaydeden Hepvar,  kağıtların ana menşei olan ABD ile yaşanan ticaret savaşları çerçevesinde gelen yüzde 20 ek vergi nedeniyle zorlandıklarını söyledi.

Olmuksan IP Genel Müdürü,"Tüm sektör Avrupa'ya yönelmeye çalışıyor, kaynak bulmak zor oluyor. Bizde hem maliyet artışı etkisi var, maliyetiniz arttığında zam yapmak durumunda kalıyorsunuz, bu durum sektörü sıkıştırıyor, müşterilerimizin üzerine ek yük bindiriyor, minimize etmek için elimizden geldiğinde çalışıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Ceren Dilekçi/Bloomberg HT