Advertisement

Petrole küresel talep ilk kez günlük 100 milyon varile yaklaşırken, Venezuela, Libya ve Nijerya'da yaşanan üretim aksamaları da piyasada darlığa yol açıyor.

Singapur'da bugün toplanan Asya-Pasifik Petrol Konferansı'na katılan Mercuria'nın başkanı Daniel Jaeggi, bu yılın dördüncü çeyreğin sonuna kadar ABD yaptırımları nedeniyle piyasadan günlük 2 milyon varile yakın petrolün çekilebileceğini ve bunun ham petrol fiyatlarını 100 dolara yükseltebileceğini söyledi.

Jaeggi, " İran yaptırımlarının ağırlığı ve süresine bağlı olarak, 2018 Q4'te önemli bir volatilite görmemiz yakındır" dedi.

"Piyasalar, günlük 2 milyon varilin çekilmesine karşılık verebilecek yeterli arza sahip değil." ABD İran'a karşı mali yaptırımlarını yürürlüğe koydu ve 4 Kasım'dan itibaren de bu ülkenin petrol ihracatını hedef alan yaptırımları başlatacak. Washington aynı zamanda diğer ülkelere de, İran'dan ham petrol ithalatına son vermeleri için baskı yapıyor.

Trafigura şirketinin petrol ticareti eş başkanı Ben Luckock, ham petrol fiyatlarının Noel'e kadar varil başına 90 dolara, yeni yıla kadar da 100 dolara çıkacağını söyledi. 

habertürk.com