Advertisement

İtalya varlıkları, hükümetin gelecek yıla ilişkin piyasa beklentilerinin üzerinde bir bütçe üzerinde anlaşmaları sonrasında satış baskısıyla karşı karşıya kaldı.

İtalya bankacılık hisseleri sert düştü, bazı hisselerde işlemler alt fiyat limitinde durduruldu.

Euro, İtalya'da banka hisse senetlerine gelen sert satışın etkisiyle dolar karşısındaki kayıplarını genişletti. Euro/Dolar paritesi TSİ 14:15 itibariyle yüzde 0.54 ekside 1.1579'ten işlem gördü.

FTSE İtalya Tüm Hisseler Banka Endeksi, haftanın son işlem gününde yüzde 7.42 gerileyerek iki yıldan uzun bir sürenin en sert düşüşünü kaydetti.

İtalya varlıklarındaki satışla birlikte 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi yüzde 3.2574 seviyesine kadar tırmandı.

İtalya'da ne oldu?

İtalya hükümeti Avrupa piyasalarında merakla beklenen bütçe hedeflerini açıkladı. Popülist koalisyon hükümeti kamu harcamalarında büyük bir artışa gitme konusunda anlaşmaya vardı. Buna göre gelecek yıl için bütçe açığı hedefi yüzde 2.4 oldu.

İtalya'nın teknokrat Ekonomi ve Maliye Bakanı Giovanni Tria, bütçe açığı hedefinin GSYİH'nin 1.6'sı oranında tutulmasını savunuyordu. Önceki merkez sol hükümetin 2019 bütçe açığı hedefiyse yüzde 0.8 idi. Avrupa Birliği'nin (AB) bütçe açığı limiti ise yüzde 3 seviyesinde bulunuyor.

Koalisyon partileriyle bir bağı bulunmayan Ekonomi Bakanı Tria, Cumhurbaşkanı Mattarella'nın koalisyonun ilk adayını reddetmesi sonrasında hükümete dahil olmuştu.

Piyasa beklentilerinin üzerinde anlaşılan bütçe açığı hedefi, İtalya hükümetini hem piyasa hem de AB ile karşı karşıya getirdi.