Advertisement

Noorcm Yurtiçi Piyasalar Satış Müdürü Mert Yılmaz, Bloomberg HT'de Barış Esen'in Küresel Piyasalar programına konuk oldu.

Mert Yılmaz, "Kurun düşmesinde bir çok etken var. Merkez Bankası'nın faiz artışının ilk adım olduğunu düşünüyorum. Yeni Ekonomi Programı'nda gerçekçi, rasyonel hedeflerin olmasının piyasa beklentilerinin bir kısmını karşılaması ve piyasacılar için önemli bir soru işareti olan, bankaların Eylül ve Ekim aylarındaki sendikasyon kredilerini yenileyip yenileyemeyecekleri konusunun Akbank'ın başarılı sendikasyon kredisi işlemiyle cevap bulması ve Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin toparlanması kurun düşmesinde önemli faktörler oldu. Bunların tamamının içinde sendikasyon kredilerinin başarılı bir şekilde halledilmesinin en önemli etken olduğunu düşünüyorum. Ve kurun ilerleyen dönemde daha da aşağı geleceğini tahmin ediyorum" dedi.

Yılmaz, "Rahip Brunson, Türkiye ile ABD arasında bir simge oldu. Esas konunun, perdenir arkasında Rusya ve İran olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Rahip Brunson davası sonuçlandığında, eğer daha beklenmedik bir gelişme olmaz ise dolar kurunun 5.70'lere kadar inmesini bekliyorum" şeklinde konuştu.