Advertisement

Çinliler, bilgisayarlara chip yerleştirerek aralarında Amazon ve Apple'ın da bulunduğu 30 Amerikan şirketini "hack" etti.

İsmini vermeyen istihbarat ve şirket kaynaklarına göre, Çinlilerin "hack" amaçlı chipleri, değiştirilen makinaların networklerine giriş için dünyanın en büyük tedarikçilerinden biri olan Supermicro Computer tarafından satılan anakartlara yerleştirildi.

Hükümet kaynakları, halen soruşturması süren ve henüz kamuoyuna açıklanmamış bu olayı, Amerikan şirketlerine karşı yürütülen en önemli arz zinciri saldırısı olduğunu kaydettiler.

Chiplerin, Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun bir birimindeki görevliler tarafından, alt yüklenici Çinli fabrikalarda imalat süreci sırasında yerleştirildiği belirtildi.

Aralarında 6 mevcut ya da eski kıdemli ulusal güvenlik yetkisilinin bulunduğu 17 kişi, Supermicro'nun donanım ve diğer saldırı araçlarının manipülasyonunu teyit etti.

Amazon ve Apple'ın sonradan eklenen bu chipleri 2015 yılında belirlediği ve konuyu ABD'li yetkililere bildirdiği kaydedildi.