Advertisement

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gizem Öztok Altınsaç, Bloomberg HT'de Barış Esen'in Küresel Piyasalar programına konuk oldu.

Gizem Öztok Altınsaç, "Enflasyonun tek sebebinin kur olduğu görüşüne katılmıyorum. Bu görüşün çok hatalı olduğu kanaatindeyim. Kurda geçişkenlik biazı modellemelerde yüzde 30'un üzerinde çıkıyor katsayı olarak bakıldığında. Bunun hızlı olmasının ve beklenenden yüksek olmasının tek nedeni de kur hareketinin yüklü olması değil. Geriye dönük fiyatlamanın giderek yükseldiği ortam enflasyonla mücadelede kurdan daha tehlikelidir. Çünkü kur geçişkenliği bir süre sonra kaybolur, geriye, geriye dönük fiyatlama, beklentilerin bozulması kalır. Ve o katsayı şu anda Türkiye'de giderek yükseliyor. Ancak bu durum geçmişte özellikle Güney Amerika ülkelerinde de görülşdü. Yani Türkiye'ye has bir durum değil" dedi.

Altınsaç, "Enflasyon oranının yüzde 20'nin üzerinde bu şekilde bir puanlık artışlar şeklinde gitme ihtimali yok.  Çünkü burada geriye dönük besleme ve atalet faktörü devreye giriyor. Benim tahminin, en kötüsünün zaten geride kalmadığı şeklinde  ve enflasyonun üçer puan üçer puan şeklinde yükselme riski var" şeklinde konuştu.