Advertisement

Japon hisseleri Topix Endeksi'nin dört haftadır ilk kez haftalık olarak azalmasıyla düştü . Yatırımcıların ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükselişin daha riskli varlıklarda yeniden fiyatlamayı tetikleyebileceği endişeleri düşüşte etkili oldu.

Elektronik üreticileri hisseleri, ABD 'de açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesi Asya işlemlerindeki düşüşe öncülük etti.  Shiseido Co. Çinli bir sosyal medyada yer alan Çin'in duty free alışverişlerinde sert önlemler alacağına dair spekülasyonla kayıplarını hızlandırdı. Çip üreticilerinin hisseleri analistlerin bazı firmalar için görünüm azaltması ve Bloomberg News'in haberine göre Çin'in ABD'nin bilgisayar ağlarını hacklemek amacıyla casus çip yerleştirmesi haberlerinin ardından düştü.

 

ABD hisseleri Perşembe Günü 10 yıllıkların faizlerindeki dalgalanma ve 2011 den bu yana en yüksek seviyesine gelmesi sonrasında volatilitedeki artışla Haziran'dan beri en sert düşüşünü gerçekleştirdi. Fed Başkanı Jerome Powell'ın Merkez Bankası'nın faizi eninde sonunda nötr faiz oranının üzerine çıkarabileceğini söylemesi tahvil faizlerindeki yükselişi hızlandı.
 
Tokyo'da SMBC Trust Bank Piyasa Analisti Masashi Samizo: "ABD 10 yıllıklarındaki yükseliş dikkate alındığında,  güçlü ABD ekonomisi ve düşük faiz oranlarının bir arada olması durumu etkisini beklenenden daha hızlı kaybedebilir. Hisse senetleri tahvillere bağlı olarak daha pahalı hale gelebilir, riskli varlıkların cazibesinin azalması ve hisselerdeki düşüşe öncü olabilir" dedi.
 
Özet
Tokyo'da Topix Endeksi yüzde 0.5 düşerken 1,792.65 seviyesine yakın kapandı.
Nikkei 225 yüzde 0.8'lik düşüşle 23, 783.72
Yen Perşembe günü dolar karşısında yüzde 0.5 yükselirken kapanışta yatay seyretti
Elektronik üreticileri: Murata Manufacturing  yüzde 3.9, Nidec yüzde 1.7 ve Fanuc yüzde 1.6 düştü.
Çip üreticileri hisseleri: Sumco yüzde 4.9, Hitachi yüzde 3.6, Tokyo Electron yüzde 2.6 azaldı