Advertisement

Asya hisseleri ABD'de artan 10 yıllık tahvil faizlerinin neden olduğu küresel sarsıntıya Çin'in de dahil olması ve haftasonu arasından sonra teknoloji hisselerinin de düşmesiyle Pazartesi günü altıncı seansta da geriledi.

Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi, Hong Kong saatiyle 4.28'de yüzde 1.3'lük düşüşle 17 ayın en düşüğüne yakın bir seviye olan 494.44 puan seviyelerinde seyretti. Japonya tatil dolayısyla kapalıyken, gösterge endeksler bölgedeki bir çok ülkede düşüşteydi.

Çin Merkez Bankası'nın zorunlu karşılık oranlarını indirmesiyle, Çin'in Şangay Bileşik Endeksi düşüşe öncülük etti. CSI 300 Endeksi 2008 yılından bu yana en kötü performansını gerçekleştirdi. 

 

 

 

Asya hisseleri ABD 10 yıllıklarının 7 yılın zirvesine gelmesi, beklenenden daha sıkı para politikasına dair artan endişeler ve Bloomberg News'in Çin'in ABD şirketlerine yönelik donanım "hack"lemesi haberinden sonra MSCI Asya Pasifik Enformasyon ve Teknoloji Endeksi 15 ay sonra en düşük seviyeye gerilemesiyle, geçen hafta yüzde 3.4 düştü

AMP Capital'da dinamik yatırım fonu yöneticisi Nader Naeimi; "ABD 10 yıllıklarındaki yükseliş ve ABD teknoloji hisselerindeki zayıflık Asya hisselerine yayılıyor" dedi.

Özet

- Hong Kong Hang Seng Endeks'i yüzde 1.4 düştü. Hang Seng China enterprises yüzde 1.3 azaldı; Şangay Bileşik Endeksi yüzde 3.7 düştü.

- Taiwan Taiex Endeks'i yüzde 0.6 düştü.

- Güney Kore Kospi Endeks'i yüzde 0.6 azalırken Kospi 200 yüzde 0.5 düştü.

- Avusturalya S&P/ASX yüzde 1.4 düştü; Yeni Zelanda S&P/NZX 50 yüzde 0.7 azaldı.

- Hindistan Sensex yüzde 0.4, Hindistan NSE Nifty 50 futures yüzde 0.3 düştü.

- Singapur straits times Index yüzde 0.7 azalırken, Malezya KLCI endeksi yatay seyretti; Philippine Stock Exchange yüzde 0.4 düştü, Jakarta Bileşik Endeksi yüzde 0.7 artarken,  Thailand SET yüzde 0.9 düştü. Vietnam VN Endeksi yüzde 1.2 düştü.