Advertisement

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, ABD merkez bankası Fed'in gösterge faizi ekonomik büyümeyi ne destekleyen ne de yavaşlatan seviyenin (nötr faiz seviyesi) üzerine çıkarması mı yoksa bir süre daha beklemede kalması mı gerektiği sorusuna henüz yanıtının olmadığını söyledi.

New York Ekomomi Kulübü'nde katıldığı bir etkinlikte soruları yanıtlayan Kaplan, içinde bulunduğumuz dönem ile gelecek yılın Haziran ayına kadar üç faiz artırımı yapılması konusunda rahat olduğunu tekrarladı.

Dallas Fed Başkanı, yatay hale gelen getiri eğrisinin durgun ya da belirsiz ekonomik büyüme görünümünü yansıttığını sözlerine ekledi.

Kaplan, ticaret tarifeleri dahil konjonktürel enflasyon baskılarının arttığını, ancak aralarında teknolojinin de bulunduğu yapısal sorunların karşı istikamette çalıştığını belirtti.

Kaplan, ayrıca, Fed'in yüzde 2 enflasyon hedefine erişmekte olduğunu ve fiyat baskılarının "bizden uzaklaşmayacağını" belirtti.

Etkinliğin ardından basın mensuplarına değerlendirmelerde bulınan Kaplan, nötr faiz oranının nerede olduğunu yeniden değerlendirmeye devam etmek istediğini söyledi.

Kaplan, "Vurgulamak istediğim şu ki, nötr faiz oranına doğru hareket etmeliyiz" dedi.

Kaplan'ın Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarında bu yıl oy hakkı bulunmuyor.