Advertisement

(15:25'te güncellendi)

ABD Hazine tahvillerinin faizleri Çarşamba günü, ABD'de bu hafta düzenlenecek tahvil ihaleleri öncesi, traderların dünyanın en büyük ekonomisi için açıklanacak yeni enflasyon rakamlarını beklemeleri ile birlikte yukarı hareketine yeniden başladı. Avrupa hisse senetleri aşağıya dönerken, ABD endeks vadelileri ve Asya hisseleri kazançlarını geri verdi.

ABD'nin gösterge 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, dün son bir haftada ilk düşüşünü gerçekleştirmesinin ardından hafifçe yükseldi ve dolar küçük çaplı bir yukarı hareket yaptı. Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları dar bir bantta dalgalandı. Stoxx Europe 600 Endeksi, madencilik hisseleri ve oto üreticilerindeki düşüşlerin telekom ve bankalardaki yükselişlere ağır basması ile geriledi. Japonya'da işlem gören hisse senetleri, dört günlük düşüşün ardından yükselirken, Çin hisseleri yukarı yönde hareket etti ve Güney Kore hisseleri, tatil sonrası piyasanın yeniden açılması ile birlikte sert düştü.

Küresel piyasalarda temkinli hava, yatırımcıların son dönemdeki satış dalgasının sürmesi için potansiyel olup olmadığını değerlendirmeleri ile birlikte hakimiyetini sürdürüyor. Değerlemeler daha cazip hale geldi, ancak ABD ile Çin arasındaki gerilimin derinleşmesi ve hisse senedi ve tahvil piyasalarındaki volatilitenin artması işlemleri olumsuz etkiliyor. ABD Hazine tahvillerindeki satış dalgası hafiflerken, ABD piyasalarına bu hafta tahvil ihaleleri yoluyla yeni borçlanma kağıtları geliyor. ABD'de önümüzdeki iki günde üretici ve tüketici fiyatları verileri de açıklanacak ve bu veriler faizlerin ne yönde hareket edeceği konusunda etkili olabilir.

Diğer taraftan, İtalya tahvilleri, başbakan yardımcısının hükümetin bütçe planlarından dolayı borçlanmanın çok fazla artmayacağı tahmininde bulunmasının ardından kayıplarını geri aldı. Güney Afrika randı, Salı günkü rallinin ardından geri çekildi. Amerikan petrolü, Michael Kasırgası'nın petrol üretimini olumsuz etkilemesi ve Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) küresel piyasalar için uyarılara bulunması sonrası varil başına 75 dolar civarında dalgalandı.

Piyasalarda bu hafta izlenecek önemli olaylar şöyle;

*ABD Hazinesi bu hafta toplam 230 milyar dolar tutarında tahvil ihaleleri düzenleyecek.
*IMF ve Dünya Bankası toplantıları Cuma günü Bali'de düzenlenecek. Bu toplantılara tüm dünyadan maliye bakanları katılacak.
*ABD'de Perşembe günü açıklancak olan yakından izlenen tüketici fiyatları göstergesinin Eylül ayında yüzde 2.3 artışla yüksek kalmaya devam etmesi bekleniyor.
*JPMorgan Chase & Co., Citigroup Inc. ve Wells Fargo & Co. Cuma günü ABD'de bilanço dönemini başlatacak.

Hisse Senetleri

*S&P 500 endeks vadeli kontratları New York saati ile 07:50'de yüzde 0.1 aşağıda seyrediyordu ve düşüşünü beşinci güne taşıyarak bir ayı aşkın sürenin en düşük seviyesini gördü.
*Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.3 gerileyerek yaklaşık altı ayın en düşük seviyesine geriledi.
*İngiltere'de FTSE 100 Endeksi yüzde 0.05'ten az düştü.
*Almanya'da DAX Endeksi yüzde 0.6 kayıpla altı ayı sşkın sürenin en düşük seviyesini gördü.
*MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.05'ten az düştü.
*MSCI Gelişen Piyasa Endeksi yüzde 0.05'ten az geriledi.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.
*Euro dolar karşısında yüzde 0.1 yükselerek 1.1503 seviyesine çıktı.
*Sterlin dolar karşısında yüzde 0.1 değer kazanarak 1.3159 ile iki ayın en yükseğine tırmandı.
*Japon yeni dolar karşısında yüzde 0.2 gerileyerek 113.21 seviyesine indi ve son bir haftada ilk kez değer yitirdi.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi iki baz puan yükselerek yüzde 3.22'ye çıktı.
*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi değişmeyerek yüzde 0.55'te kaldı.
*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puandan az yükselerek yüzde 1.717'ye çıktı.
*İtalya ve Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizleri arasındaki fark bir baz puandan az düşerek 2.9235 yüzde puanına indi.

Emtia

*Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 0.1 düşerek varil başına 74.90 dolara geriledi.
*Altın yüzde 0.2 düşerek ons başına 1,187.67 dolar ile yaklaşık iki haftanın en düşüğünü gmördü.

(15:25'te güncellendi)