Advertisement

Türkiye 2023 Zirvesi'nde konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak gerek enflasyon rakamları, gerek kur ve faiz oranları açısından kötü bir dönemin geride bırakıldığını belirtti. Bakan, ekonominin enflasyon ve faiz prangasından kurtulacağını ve enflasyonun Ekim'den itibaren düşeceğini söyledi.

Türkiye'yle ilgili olumsuz havanın dağılmaya başladığını belirten Albayrak "Enflasyonla mücadelede ekim ayı rakamları, sonrasında kasım ve aralıkta aşağı yönlü rakamlarla mücadelenin karşılığını göreceğiz. Yapısal adımlarla desteklediğimiz bu sürecin sonunda enflasyon ve faiz denen iki prangadan ekonomimizi adım adım kurtardığımızı hepimiz göreceğiz" diye konuştu.

Albayrak ekonomide özellikle son dönemde dış ticaret rakamlarının ardından dengelenmenin başladığını ifade etti. Bakan, yatırımcıların, küresel oyuncuların ülkemize olan güveninin her geçen gün güçlenerek artmaya devam ettiğini dile getirdi.

HAL YASASIYLA KOMİSYONCULUK TARİHE KARIŞACAK

Albayrak hal yasasısının çok yakın süreçte Meclis gündemine geleceğini belirtti. Bakan'ın konuşmasında öne çıkanlar şöyle;

"Türkiye çok güçlü bir altyapı ve hazırlık dönemi yaşıyor. Çok kısa stratejiler de belirledik, çok kısa vadede atılması gereken adımların çoğunu tamamladık. Gereken ani müdahaleleri yaptık. Hal Yasası Meclis gündemine gelecek artık komisyonculuk tarihe karışacak. Küresel olarak operasyon olursa çok kısa stratejiler de olur.

Kritik bir ekosistem oluşturacağız. Üretici enflasyonuna karşı güçlü aksiyon adımları atılacak. ÜRetim ve girdi maliyetlerini düşürmek için reel sektöre destek vermeye devam edeceğiz.

Ağustos ayında yaşanılan süreç Türkiye'nin maruz kaldığı en büyük ekonomik saldırıdır. Türkiye aynı anda hem gelişmiş ülkeler nezdinde yaşanan kritik süreci hem de kendisine yönelik oluşturulan spekülatif saldırıları çok büyük bir başarı ile beklenenin çok altında bir hasarla atlattı."

 

Kapat