Advertisement

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ankara Esenboğa Havalimanı'nda Pompeo'yu kabul etti. ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey de görüşmede yer aldı

17 Ekim 2018 Çarşamba, 08:59 Güncelleme: 17 Ekim 2018 Çarşamba, 11:23

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ankara Esenboğa Havalimanı'nda Pompeo'yu kabul etti. ABD Dışişleri Bakanı, Erdoğan ile görüşmesinin ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşecek. Görüşmeye Mevlüt Çavuşoğlu, Hakan Fidan ve İbrahim Kalın da katılıyor. ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey de görüşmede yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Esenboğa Havalimanı'nda ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile görüşmesi sona erdi. Görüşme 40 dakika sürdü. 

 

 

"SUUDİ LİDERLİĞİ YARDIMCI OLACAĞINA SÖZ VERDİ"

Başkan Donald Trump'ın isteği üzerine kayıp gazeteci Kaşıkçı'nın akıbetini görüşmek için Suudi Arabistan'a giden Bakan Pompeo, görüşmelerine dair yazılı bir açıklama yaptı.

Pompeo açıklamasında, Kral Selman bin Abdulaziz, Veliaht Prens Muhammed bin Selman ve Dışişleri Bakanı Adil el-Zübeyir ile görüştüğünü belirterek, "Direkt ve içten bir görüşme gerçekleştirdik. Geniş, saydam ve zamanlı bir incelemenin önemini vurguladım ve Suudi liderliği de bu konuda yardımcı olacağına söz verdi." ifadelerini kullandı.

Trump ile Veliaht Prens arasında gerçekleşen telefon görüşmesine atıfta bulunan Pompeo, Prens Muhammed bin Selman'ın "ciddi ve güvenilir bir soruşturma başlatıldığını" söyleyerek, Suudi liderliğin İstanbul konsolosluğunda yaşananlardan haberleri olduğu iddialarını "kuvvetle reddettiğini" belirtti.

Pompeo, "Bu görüşmelerden çıkardıklarıma göre, Suudi yönetimi, Suudi üst düzey yetkililer de dahil olmak üzere, yaşananlardan sorumlu olanları bulma ve tüm gerçekleri ortaya çıkarma konusunda ciddi kararlılık içerisinde. Başkan Trump, Türkiye'yi ziyaret etmemi ve yetkili kişilerle görüşmemi istedi. Türk ve Suudi yetkililerle, incelemelerini bitirip bulunanları açıklayıncaya kadar yakın temasta olmaya devam edeceğiz." dedi. 

haberturk.comÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 100.485 0,68
USD/TRY 5,6997 0,26
EUR/TRY 6,4007 0,23
EUR/USD 1,1213 -0,11
FAİZ 17,76 -5,33
ALTIN/ONS 1.418,60 -0,56
BRENT 64,31 1,02
© haberturk.com
Yukarı